Zapomnij o minusach zimy: tak rozgrzejesz auto

Pielęgnacja auta

Kiedy słupek rtęci spada poniżej zera, wielu kierowców skupia się na tym, by nieprzyjemne aspekty zimowej aury były jak najmniej odczuwalne – zarówno dla nich samych, jak i dla samochodu oraz jego poszczególnych układów.

Podstawowym problemem jest często walka z takimi skutkami ujemnej temperatury, jak cienka warstwa lodu na szybach, zamarzanie zamka czy rozładowywanie się akumulatora, ale także nieprzyjemny chłód w samej kabinie oraz problem z rozgrzaniem silnika. Co zrobić, aby uniknąć tego typu standardowych zimowych kłopotów? Jak rozgrzać silnik przy minusowych temperaturach?

Autoryzowany dealer SEAT-a – tak rozgrzejesz silnik

Choć wciąż można spotkać się ze zwolennikami innych szkół i sposobów, aktualny stan wiedzy motoryzacyjnej każe łagodnie, w czasie jazdy rozgrzewać silnik – ponieważ pracując na zimno, emituje więcej trujących substancji, a dodatkowo zbyt gęsty, nierozgrzany olej silnikowy trudno się rozprowadza i nie zapewnia odpowiedniego smarowania, prowadząc do szybszego zużywania się silnika. Jeśli jednak mamy wątpliwości co do kwestii rozgrzewania silnika przed jazdą, warto zasięgnąć porady – pomocą służy każdy autoryzowany serwis SEAT.

Rozgrzewanie silnika – tego nie rób

Co może nam doradzić autoryzowany salon SEAT? Podstawową zasadą jest z całą pewnością to, by nie rozgrzewać auta, trzymając je przez kilka minut odpalone na jałowym biegu jeszcze na parkingu, co ma w zwyczaju wielu kierowców. Po pierwsze, silnik będzie rozgrzewał się znacznie dłużej niż podczas jazdy, dlatego najlepiej ruszyć od razu, ale łagodniej, bez szybkiego rozpędzania się. Poza tym taki postój z włączonym silnikiem zgodnie z prawem nie może trwać dłużej niż minutę – za złamanie tego przepisu grozi 100-złotowy mandat.

Autoryzowany salon SEAT – zasady eco drivingu

Coraz większa liczba kierowców zwraca też uwagę na to, by ich zimowa jazda była w jak największym stopniu ekologiczna, co z jednej strony może przysłużyć się środowisku, a z drugiej – przynieść wymierne oszczędności. Zasady eco drivingu to m.in. zachowywanie płynności jazdy, czyli jednolitej prędkości, bez nagłych wzrostów czy też spadków, a także utrzymywanie niskich obrotów poprzez niezwłoczne dostosowywanie biegów do osiąganej prędkości – zarówno w górę, jak i w dół. Autoryzowany dealer SEAT-a to bez wątpienia miejsce, w którym można dowiedzieć się więcej na ten temat.