Tempomat – salon seat doradzi!

Wyposażenie aut

Salon seat – urządzenie zostało wynalezione w 1945 roku przez mechanika i inżyniera Teetora Ralpha. Jednak pierwsze wdrożenia samochodów poruszających się po drogach przypadają na lata sześćdziesiąte. Przez wiele lat tempomat był popularny głównie za granicą, ze względu na wszechobecne autostrady i trasy o długości setek, a nawet tysięcy kilometrów, podlegających wielu ograniczeniom prędkości.

Salon seat podpowiada najlepsze rozwiązania

Mówiąc najprościej, jest to urządzenie, które elektronicznie kontroluje parametry układu napędowego pojazdu w taki sposób, aby utrzymać prędkość ustawioną przez kierowcę, niezależnie od warunków zewnętrznych (takich jak zmiany kąta nachylenia drogi). Tempomat zwykle działa w określonym zakresie prędkości, np. 30 – 180 lub 40 – 200 km / h. Przy niskich prędkościach jego działanie jest niepotrzebne i dość trudne do wdrożenia, nawet z powodu niskiego przełożenia. Z drugiej strony górna granica ustawia wartości zdrowego rozsądku, aby zachować odpowiednie bezpieczeństwo jazdy – nakreśla salon seat.

Salon seata informuje także, że tempomat działa poprzez wdrożenie funkcji regulatora PID (jest podobny w wielu urządzeniach utrzymujących stałą wartość, na przykład temperaturę w piekarniku). Odbywa się to poprzez ciągłe porównywanie aktualnej prędkości z prędkością ustawioną przez kierowcę. Parametry wejściowe układu kontroli prędkości to czujniki pedałów przyspieszenia, hamulca (czasami także sprzęgła), a także sygnał zawierający aktualną prędkość pojazdu i sygnały z przycisków tempomatu znajdujących się w kabinie. Do pomiaru prędkości wykorzystywane są elementy innych układów pojazdu (np. Czujnik prędkości koła z ABS) – dodaje seat salon.

Tempomat jest zwykle aktywowany po osiągnięciu ustawionej i oczekiwanej prędkości oraz po naciśnięciu przycisku. Przyciski można umieścić na kierownicy (najczęściej) oddzielna dźwignia na kierownicy lub na desce rozdzielczej. Układ rozłącza się po użyciu pedału hamulca lub pedału sprzęgła w samochodach z manualną skrzynią biegów. Ponieważ prędkość przypisana do urządzenia jest zwykle zapamiętywana, aby powrócić do utrzymywania jej, wystarczy ponownie nacisnąć przycisk tempomatu.