Czy należy używać klimatyzacji także w czasie zimy?

Wyposażenie aut

Nie wyobrażasz już sobie jazdy latem w samochodzie bez klimatyzacji? My także – klimatyzacja stała się już standardem we wszystkich nowszych samochodach. Posiadacze starszych aut muszą radzić sobie innymi sposobami, jednak przy trzydziestostopniowych upałach zazdroszczą właścicielom samochodów z klimatyzacją. Jak wygląda natomiast jej obsługa w czasie zimy?

Klimatyzacja zimą? To tylko pozorny paradoks

Zimą cenimy sobie przede wszystkim ciepło; na pierwszym miejscu stawiamy skuteczne ogrzewanie, zwłaszcza podczas porannej jazdy do pracy. Tymczasem właściciele aut z klimatyzacją nie powinni zapominać o przycisku ze śnieżynką – warto co najmniej raz w tygodniu włączyć ją na kilkanaście minut. Nawet jeśli nie włączysz klimatyzacji, sprężarka nadal pracuje; dopiero po załączeniu klimatyzacji w cały układ tłoczony jest olej z czynnikiem chłodzącym. To sprawia, że kilkumiesięczne przerwy w użytkowaniu klimatyzacji mogą prowadzić do szybszego zużycia sprężarki. Wymiana poszczególnych części jest na tyle kosztowna, że warto mimo wszystko także zimą odpalać klimatyzację.

Czy klimatyzacja jest szkodliwa dla zdrowia?

Przeciwnicy klimatyzacji w samochodach wskazują na zwiększone ryzyko infekcji podczas upalnych dni. Różnica temperatur jest tak duża, że nasze organizmy mają problem z przystosowaniem się do zmian. Jeśli jednak używasz jej rozsądnie, a podczas upalnych dni nie ustawiasz klimatyzacji na zbyt wysokie obroty, nie będziesz mieć problemów z zachowaniem zdrowia.

Regularny serwis klimatyzacji to podstawa!

Serwisowanie klimatyzacji powinno odbywać się co najmniej raz na dwa lata – tylko w ten sposób możesz zadbać o niezawodność całego układu. Gdzie warto serwisować klimatyzację? Autoryzowany serwis Seat to idealne rozwiązanie, bowiem możesz liczyć na najwyższą jakość usług i gwarancję niezawodności. Odwiedzaj regularnie ASO Seat, by zadbać o klimatyzację jeszcze przed falą letnich upałów. Pamiętaj, że poza sezonem możesz liczyć na atrakcyjne rabaty!