Zaparowana szyba

Sposoby na zaparowane szyby

Poradniki Seat

Zima zaskakuje kierowców niemal tak często jak drogowców. Wśród wszystkich rzeczy, których jako właściciele SEATów musimy dopilnować, najgorsze i najbardziej zatruwające krew, są, jak to często w życiu bywa, rzeczy najprostsze, wśród których prym wiodą wiecznie zaparowane szyby.

Nie tylko irytujące i psujące nastroje, ale też niebezpieczne i mogące pośrednio lub bezpośrednio znacznie utrudnić nam trasę, a co gorsza nie da się z nimi wygrać. Czy zaparowane szyby zatem muszą zawsze wygrywać, niszcząc nam przyjemność z podróży? Na szczęście nie, bowiem jak to zwykle bywa, jeśli czegoś nie można pokonać, często można mimo wszystko zminimalizować lub zupełnie ograniczyć jego wpływ.

ProTipy na zimną część roku

Najważniejszą, choć nie najmniej uciążliwą zasadą, której wprowadzenie znacząco poprawi widoczność w samochodzie, czy to z zaparowanymi szybami, czy bez jest bezwzględne dbanie o czystość Waszych SEATów. Dokładne umycie i dopieszczenie szyb przyniesie natychmiastowe efekty, zaś niezadbanie o ten kluczowy dla przyjemnej i bezpiecznej jazdy element, może przynieść opłakane skutki. Brudne, pokryte kurzem, tłuszczem i różnego rodzaju nalotami szyby bardzo szybko zachodzą parą. Gdy temperatury spadną poniżej zera, warto czyste szyby naszego SEATa pokryć preparatem zapobiegającym oszronieniu.

Przygotuj swojego SEATa na zimę

Kolejną ważną dla walki z zaparowanymi szybami kwestią jest korzystanie z klimatyzacji. Chociaż jesteśmy przyzwyczajeni do korzystania z niej latem, znacznie rzadziej pamiętamy, by włączyć ją też w chłodne, zimowe dni i noce. Działanie klimatyzacji osusza powietrze w samochodzie, co z kolei zapobiega parowaniu szyb. Jeśli klimatyzacja nie działa, tak jak powinna, należy sprawdzić filtr powietrza, a w razie potrzeby także go wymienić.

Bardzo ważne w kontekście dbania o zaparowane szyby jest też dbanie o czystość wnętrza Waszych SEATów. Szczególnie woda przyniesiona do auta na parasolu, kurtce, czy butach dzieci może przyczynić się do problemów z widocznością, zwłaszcza na krótkich trasach. Pozbycie się wody znacząco zbliży nas do rozwiązania problemu zaparowanych szyb.