Tempomat  – co to jest

porady Samochody Seat Seat Leon

Choć tempomat powstał w 1945 roku, to przez wiele lat był popularny w autach wyłącznie za Oceanem. Dziś robi on furorę również w Europie, nadając jeździe samochodem jeszcze większy komfort. To urządzenie, które elektronicznie steruje pracą układu napędowego, aby utrzymać stałą prędkość jazdy.

To niezwykle inteligentny system, jaki bierze pod uwagę różnorodne czynniki zewnętrzne – nawet kąt nachylenia drogi. Tempomat to prawdziwy przyjaciel każdego kierowcy – można go znaleźć również wśród modeli Seata.

W jaki sposób działa tempomat?

Urządzenie to działa w pełnym zakresie prędkości, jednak przy niskich wartościach jego użycie jest zbędne i trudne do zrealizowania. Zakres obejmuje od 30 do 180 km/h lub od 40 do 200km/h – to rozwiązanie, które zapewnia nie tylko komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo jazdy. Uruchomienie tempomatu jest bardzo proste – wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk lub pociągnąć dźwignię, która nim steruje, przy takiej prędkości, jaką chce utrzymać kierowca. Porównuje on ze sobą prędkość zadaną wraz z rzeczywistą i na tej podstawie dokonuje odpowiedniej korekty. Jeśli pragniesz cieszyć się płynną i bezpieczną jazdą Seatem, wybierz taki model, który posiada tempomat.

Korzyści z zastosowania tempomatu

Jesteś nieustannie w trasie i spędzasz wiele godzin pokonując duże dystanse? Tempomat zwalnia Cię z konieczności nieustannego wduszania pedału przyspieszenia. To bardzo duży atut, który pozbawia wszystkich kierowców tak męczącego zadania, jakim jest dbanie o utrzymanie stałej prędkości. Dodatkowo zwiększa się płynność jazdy, a co za tym idzie jej ekonomika. Auto z tempomatem spala mniej, co z pewnością odczuje każdy portfel. Dodatkowo pozwala na zachowanie określonej prędkości bez przyspieszania, jadąc z górki i zwalniają pod górkę.

Tempomat w modelu Seat Leon

Tempomat to świetnie i niezwykle inteligentne urządzenie, które doskonale sprawdza się również w jeździe po mieście. Marzy Ci się nowoczesny model Seat Leon, ale wahasz się nad jego wyborem? Przekonaj się, że jest to auto wprost idealne – nie tylko pozytywnie zaskakuje swoim designem, ale także zastosowaniem tempomatu, dzięki któremu podróż stanie się nie tylko przyjemna, ale również bezpieczna i ekonomiczna.