Seat salon radzi, jak ruszać na śliskiej nawierzchni

Bezpieczeństwo Seat

Zimowe warunki nie rozpieszczają kierowców. Momentami, gdy nawierzchnia jest śliska możemy napotkać na poważne problemy, aby ruszyć. Specjaliści pracujący w Seat salon każdemu w takiej sytuacji proponują jedno, sprawdzone rozwiązanie. Ruszanie z dwójki w pojazdach marki Seat jest receptą na rozpoczęcie podróży w zimowych warunkach. Jak wykonać taki start prawidłowo?

Seat vs oblodzona nawierzchnia

Chcesz, aby twój Seat ruszył bez problemu nawet na czystym i gładkim lodzie? Podstawową zasadą, którą należy zapamiętać jest to, aby siła, która wprawia w ruch koła nie przekraczała siły powodującej zerwanie ich przyczepności. Seat salon często musi o tym przypominać odwiedzającym go kierowcom, gdyż niestety częstym widokiem na śliskich jezdniach są obracające się w miejscu koła. W celu ograniczenia takiego zjawiska warto nie naciskać pedału gazu. Z kolei przy włączeniu biegu należy delikatnie zwalniać sprzęgło.

Seat salon radzi co zrobić w sytuacjach nadwyżki mocy silnika

Osiągnięcie dostatecznej prędkości przez samochód zimą wymaga swobodnego przyspieszania na półsprzęgle bez gazu nawet na dystansie kilkunastu metrów. W momentach, gdy Seat ma dużą nadwyżkę mocy, to warto ruszyć z drugiego biegu, gdyż siła występująca na kołach na niższych obrotach jest zdecydowanie mniejsza niż na jedynce. Wówczas trudno zerwać przyczepność. Seat salon zwraca uwagę, że po ruszeniu można jechać na półsprzęgle, ale należy szybko dokonać redukcji biegu i delikatnie spróbować przyspieszać.

 

Seat z automatyczną skrzynią biegów a ruszanie z dwójki?

Oczywiście Seat wyposażony w automatyczną skrzynię biegu nie może ruszyć z drugiego biegu, ponieważ najzwyczajniej nie jest w niego wyposażony. Jednak Seat salon podane wskazówki w przypadku pojazdów posiadających skrzynie wie, jak zastosować w automatach. Wystarczy wolno i delikatne zwalniać pedału hamulca bez dotykania gazu. Czynności na śliskiej nawierzchni powinniśmy wykonywać z zachowaniem pełnego bezpieczeństwa.