Jak prawidłowo obsługiwać sprzęgło w Seacie Ateca?

Seat

Sprzęgło to jeden z kluczowych elementów konstrukcji każdego samochodu. To właśnie na nim ciąży bardzo duża odpowiedzialność, która wynika z przeniesienia momentu obrotowego z silnika na układ napędowy. Zdaniem specjalistów, odpowiednio eksploatowane sprzęgło w modelu Seat Ateca będzie należało wymienić dopiero po 300 tysiącach kilometrów. W jaki sposób odpowiednio o nie zadbać?

Nowy Seat Ateca podczas jazdy miejskiej

Nie da się ukryć, że sprzęgło narażone jest na największe obciążenia podczas jazdy po mieście. Tarcza tego podzespołu osiąga wysokie temperatury, co sprawia, że jest bardziej narażona na zużycie. Seat Ateca posiada silnik, który osiąga bardzo wysokie momenty obrotowe, zwłaszcza w wersji z silnikiem diesla. Sprzęgło za sprawą osiągnięć konstrukcyjnych w standardzie nie jest już wyposażone w tłumik drgań, a we wspomnianą tarczę. Pozwala to niwelowanie dyskomfortu podczas jazdy. Jednak nowy Seat Ateca podobnie, jak inne auta jest wrażliwy na nieodpowiednie użytkowanie.

Seat Ateca pozwala na prawidłowe ułożenie nóg kierowcy

Seat Ateca z racji odpowiedniej konstrukcji pozwala na zachowanie kierowcy odpowiedniego ułożenia nóg. Istotne są odpowiedne ruchy podczas jazdy, czyli sunięcie piętą po podłodze i maksymalne dociskanie lewą nogi pedału sprzęgła. Jeśli w momencie wykonywania tej czynności zabraknie styczności, to nasza noga nie będzie miała punktu podparcia. Kierowca posiadający nowy Seat Ateca powinien wystrzegać się uniesionej ponad pedał stopy, gdyż na wszelkich nierównościach nieświadomie istnieje prawdopodobieństwo minimalnego wciskania sprzęgła i uszkodzenia tarczy.

 

Wyzbycie się szkodliwych nawyków dotyczących sprzęgła w aucie Seat Ateca

Im mniej używamy sprzęgła, tym lepiej dla naszego auta. Wielu kierowców posiada odruch wciskania sprzęgła na niskich obrotach, zwłaszcza przy parkowaniu biorąc pod uwagę konieczność nagłego zatrzymania samochodu. Nowy Seat Ateca będzie posiadał sprawne sprzęgło, jeśli będzie wciskane tylko gdy zamierzamy zatrzymać pojazdu.