Kierowca jest człowiekiem czyli organizmem żywym, który może doświadczać różnych stanów. Niekiedy nagła niedyspozycja znacząco może wpłynąć na kondycję, koncentrację i spostrzegawczość. Funkcje psychiczne są ściśle powiązane z funkcjami fizycznymi organizmu. Dlatego ciężko jest wykonywać określoną pracę lub czynności przy złym samopoczuciu.
Dobra forma kierowcy. Jak zapobiegać zagrożeniom?
W przypadku prowadzenia pojazdu sytuacja zdrowotna kierowcy oraz jego ogólne samopoczucie także nie pozostaje bez echa. Trzeba mieć na uwadze, że świeży umysł, wypoczęcie i dobry nastrój sprzyjają odpowiedniej uwadze podczas poruszania się pojazdem.
Driver Alert – system monitorujący zmęczenie kierowcy
Dla kierowcy zagrożeniem podczas jazdy może być on sam. Jego własna niedyspozycja może stać się czynnikiem ryzyka zmniejszającym poczucie bezpieczeństwa. To, co może dopaść kierowcę szczególnie podczas długiej podróży to ludzkie zmęczenie. Organizm domaga się odpoczynku a kierowca ma do pokonania określoną trasę. To mierzenie się z własnymi słabościami, które może okazać się bardzo niebezpieczne. Najczarniejszy scenariusz dopuszcza nawet zaśnięcie za kierownicą. Nowy Seat Ateca jest wyposażony w system monitorujący poziom zmęczenia u kierowcy, aby pojazd mógł w porę zareagować i zaalarmować kierowcę przed zagrożeniem.
Seat Ateca – kontrola Twoich słabości. Dowiedz się kiedy należy zatrzymać pojazd
System wykrywania zmęczenia u kierowcy uruchamia się wtedy, gdy następuje spadek koncentracji i skupienia uwagi na drodze. Wówczas kierowca zostaje ostrzegany sygnałem akustycznym i świetlnym, że powinien zatrzymać pojazd. Dalsza jazda jest możliwa dopiero po regeneracji organizmu. Człowiek nie jest maszyną i musi zapewnić sobie odpowiednią ilość odpoczynku. Wówczas jego umysł może pracować zgodnie z oczekiwaniami. Warto pamiętać, że prowadzenie pojazdu jest czynnością, w której wypoczęty umysł odgrywa kluczową rolę. Może wówczas adekwatnie analizować sytuację dookoła i reagować na konkretne zdarzenia.