Znak zakazu postoju – wszystko na temat jego egzekwowania

Ruch drogowy

Znak zakazu postoju jest z pewnością jednym z najbardziej rozpoznawalnych nawet wśród początkujących kierowców. Wszakże jest to jeden z podstawowych znaków, które funkcjonują w ruchu drogowym. Dziś opowiemy nieco więcej na jego temat, odsłaniając dla niektórych z Was informacje, które do tej pory mogły nie być Wam znane. Zapraszamy do zapoznania się z praktycznymi informacjami na temat znaku zakazu postoju!

Znak zakazu postoju – co warto o nim wiedzieć?

Omawiany dziś zakaz postoju znak, to właściwie znak o numerze B-35. Jak sama nazwa znaku wskazuje, jest to znak związany bezpośrednio ze strefą, od której obowiązuje znak postoju. W dokładnych przepisach jest to określone w sposób unieruchomienia auta na dłużej, niż 1 minuta. W praktyce oznacza to więc możliwość chwilowego unieruchomienia auta, jednak w kontrze ze stróżami prawa bardzo trudno jest udowodnić, iż nasz postój za tego typu znakiem trwał krócej niż jedna minuta. Warto wspomnieć, że znak B-35 nie tyczy się warunków w których auto zostało unieruchomione nie z naszej winy.

Drogą wyjątku dla zastosowania znaku B-35 może być specjalne oznaczenie lub napis, który będzie informował o innym stanie rzeczy tuż pod samym znakiem. 

Gdzie stosuje się znak zakazu postoju?

Funkcjonowanie znaku zakazu postoju nie bierze się znikąd. Wręcz przeciwnie. Zakaz postoju jest egzekwowany w miejscach, w którym istnieje uzasadniona potrzeba ograniczenia postoju na drodze. Mowa o miejscach newralgicznych, których blokowanie powodowałoby problemy w ruchu drogowym. 

Warto pamiętać, że tabliczka tyczy się tej strony jezdni, po której postawiony jest znak zakazu postoju. Skutkiem tego, po drugiej stronie, gdy taki znak nie występuje, istnieje możliwość parkowania pojazdu. Warto pamiętać, że w momencie występowania tego typu znaku przy urzędach, czy instytucjach możemy krótkotrwale zatrzymać się po to, aby móc wysadzić lub przyjąć pasażera do naszego auta. Oczywiście całość musi trwać poniżej minuty, w innym wypadku jest to nadal czyn zabroniony, który egzekwowany jest przez stróżów prawa.