Dokumenty

Zimowa aura zmorą kierowców

Ruch drogowy

Zima dla kierowców oznacza nierzadko utrudnienia. Zamarznięte szyby, zaparowane lusterka, słaba widoczność – to tylko niektóre niedogodności podczas poruszania się w zimowych warunkach. Oprócz opon zimowych, które są absolutnym priorytetem, nowoczesne samochody posiadają też systemy wsparcia kierowców w specyficznych warunkach jazdy. Oczywiście jest to ogromne wsparcie dla kierowców lecz oni także muszą dostosować styl prowadzenia samochodu do warunków drogowych.

Zima na drogach. Jak unikać zagrożenia?

Należy uwzględnić jaka jest nawierzchnia i przede wszystkim dopasować prędkość. Trzeba mieć świadomość, że jezdnia może być oblodzona, a taka sytuacja wymaga szczególnej ostrożności. Inaczej można wpaść w poślizg i doprowadzić do kolizji lub wypadku.

Pośpiech – zły doradca kierowców

Pośpiech i związany z nim stres są niepożądanymi czynnikami na drodze. Kierowcy nie myślą wówczas racjonalnie i poprzez to podejmują pochopne decyzje. Nadmierna prędkość podczas ujemnych temperatur i oblodzonej powierzchni może doprowadzić do poślizgu. W takiej sytuacji pomocnym może się okazać system ASR czyli kontrola trakcji. Jego działanie opiera się na zapobieganiu sytuacji, w której koła wpadają w poślizg. Wówczas trudno zapanować nad pojazdem i dlatego względy bezpieczeństwa mogą zostać zaburzone. Zimą należy zdjąć nogę z gazu. Warto wyjechać wcześniej, by dać sobie odpowiedni zapas czasu. Wówczas nie ma napięcia i stresu, a spokój jest potrzebny do racjonalnego zapanowania nad pojazdem.

Seat Ibiza – zaprojektowany by wspierać

Nowy seat Ibiza jest wyposażony w technologie, które pomagają kierowcy dbać o bezpieczeństwo w każdych warunkach. Wspomaganie systemu hamowania, odpowiednie oświetlenie zwiększające pole widzenia i szereg czujników, które alarmują kierowcę o nieprawidłowościach zwiększają komfort jazdy. Ponadto względy bezpieczeństwo, które są kluczowe w sytuacji drogowej zostają spotęgowane. To świadome działanie Seata, który uwzględnia nowoczesne trendy i udoskonala technologie w myśl dostosowując do aktualnych warunków.