Diesel czy benzyna, a może hybryda?

Samochody Seat Arona Seat Ateca

Dyskusje jaki silnik jest najlepszy, który jest bardziej opłacalny i niezawodny nie ustają od lat. Kiedyś była to bitwa pomiędzy benzynowym i dieslem, a decydującym kryterium była cena paliwa i spalanie. Potem doszedł gaz, a obecnie w stawce są jeszcze hybrydy i auta elektryczne. Silniki też się zmieniły. Jak się w tym wszystkim odnaleźć?

Diesel na dłuższe trasy

Był bezkonkurencyjny, kiedy cena oleju była odczuwalnie niższa niż benzyny, a normy dotyczące spalin nie tak surowe. Obecnie popularność silników diesla nieco spadła, gdyż niezbyt sprawdzają się w ruchu miejskim. Ceny paliwa się wyrównały, a filtr cząstek stałych, nie ma szans prawidłowo działać podczas jazdy na krótkich dystansach. Jednak dla użytkowników, którzy większość czasu spędzają w trasie, nadal trudno szukać lepszego rozwiązania. Spalanie jest niskie, a podzespoły pracują sprawnie.

Nowy Seat Arona i Seat Ateca

Nowy Seat Arona jest przykładem osobówki, stworzonej właśnie dla nich. Oprócz oszczędnego silnika, posiada systemy wspomagające kierowcę w czasie długiej jazdy – tempomat, system wykrywania zmęczenia, czy czujniki odległości z opcją awaryjnego hamowania. Seat Arona ma też to, co się liczy w trasie – wygodne fotele, multimedia i sterowanie z kierownicy. Dla nieco bardziej wymagających jest model Seat Ateca – auto w typie SUV, z napędem na cztery koła i 6 profilami jazdy – w tym po śniegu. Nowy Seat Ateca, to aż trzy wersje do wyboru. Sam zdecyduj jak wyposażony ma być twój nowy samochód.

Jakie auto do miasta

Samochody na benzynę przy niewielkich prędkościach i krótkich odległościach, radzą sobie lepiej niż diesle. Palą również nieco mniej. Jednak, gdy naprawdę dużo jeździsz po mieście zastanów się, czy najlepszym rozwiązaniem nie będzie auto hybrydowe.

W przypadku hybryd spalanie jest naprawdę niskie, bo większość czasu samochód jedzie “na prąd”. Pracujący silnik ładuje akumulator. Co więcej ładuje go również hamowanie. W tradycyjnych silnikach jest odwrotnie. Minusem hybrydy jest wyższa cena samochodu w porównaniu z benzynowym oraz mniejsza pojemność bagażnika, gdyż jego część wypełnia akumulator. Koszt może się jednak szybko zwrócić, a bagażnik w mieście? Szukając auta miejskiego naprawdę warto się nad nim zastanowić.