Łańcuchy na śnieg — kiedy z nich korzystać?

Wyposażenie aut

Utrata przyczepności auta na drodze może stanowić poważne zagrożenie. Nawet na obszarach, w których nie występują potężne burze śnieżne, zima może stworzyć oblodzone i niebezpieczne warunki drogowe. Każdy kierowca powinien się do nich odpowiednio przygotować. Zakup łańcuchów na śnieg jest rozwiązaniem, które zabierze Cię bezpiecznie tam, gdzie chcesz dojechać, gdy drogi są uciążliwe.

Bezpieczna jazda z łańcuchami na śnieg

Różne przepisy regulują używanie łańcuchów. Niektóre kraje wymagają ich w pewnych warunkach drogowych lub w określonych miesiącach. Podczas gdy inne całkowicie zabraniają ich stosowania. Przede wszystkim w celu zachowania dobrego stanu nawierzchni drogi. Oczywiście wyjątkiem są bardzo niesprzyjające warunki zimowe. Łańcuchy na śnieg należy stosować tylko wtedy, gdy na drodze jest warstwa śniegu lub lodu.

Używanie ich na czystej powierzchni przez zbyt długi czas może spowodować znaczne uszkodzenie zarówno opon, jak i samej drogi. Szczególnie jeśli jedziesz po utwardzonej drodze. Co więcej, na czystej drodze łańcuchy mogą spowodować poślizg auta podczas hamowania lub standardowego kierowania. Dlatego zdejmij je natychmiast po dotarciu na bezpieczną drogę.

Zatem łańcuchów na śnieg należy najczęściej używać tylko na bardziej wiejskich drogach. Na miejskich najczęściej nie są one potrzebne. Pługi usuwają zazwyczaj większość śniegu z jezdni na bieżąco. Chyba że jeździsz w pasmach górskich. Pamiętaj, że zawsze warto zachować ostrożność podczas jazdy w warunkach zamarzania. Nawet gdy Twój pojazd jest zabezpieczony łańcuchami.

Łańcuchy śniegowe dla Seata Leon

W przypadku Seata Leon dostępnych jest wiele łańcuchów na śnieg. W końcu nie każdy model ma takie same wymiary kół. Dlatego bardzo ważne jest, aby zmierzyć opony, aby nie były zbyt luźne, ani zbyt małe. W ten sposób można wybrać odpowiednie łańcuchy. W większości przypadków rozmiar opony można sprawdzić, patrząc na wnętrze nadkola lub ościeżnicy.

Najpopularniejsze rozmiary opon w Seacie Leon to:

  • 205/55 R16,
  • 225/45 R17,
  • 195/65 R15,
  • 225/40 R18,
  • 235/35 R19.