Zima droga

Automobil i Seat Alhambra- mechanizm różnicowy

Nowości

Leonardo Da Vinci był geniuszem i wizjonerem. Wiele szkicowanych przez niego maszyn, doczekało się swoich sprawnych wersji, jeszcze w poprzednim stuleciu. Jednym z ciekawszych z dzisiejszej perspektywy projektów był automobil.

Co wspólnego ma automobil Leonarda i Seat Alhambra?

Projekt słynnego wynalazcy zaskakuje do dziś. Słychać nawet głosy o próbach skonstruowania działającego automobilu ze szkicu Leonarda Da Vinci. Pod pewnymi względami, jego ulepszonymi wersjami są i dzisiejsze samochody. W szkicu, autor zawarł pomysł mechanizmu opartego o działanie spiralnych sprężyn, połączonych z kołami poprzez przekładnie. Taki system, jest znany dziś jako mechanizm różnicowy. Mechaniczna przekładnia zębata, (dużo bardziej rozwinięta, niż ta XV wieczna) jest stosowana  we współczesnych autach. Podobnie jak nowy Seat Alhambra i inne dzisiejsze auta, automobil miał mieć układ ten, umieszczony pod podwoziem. Z tego względu, można uznać projekt Leonarda, za jeden z ważnych kroków na drodze opracowywania wydajnego samochodu.  

Seat Alhambra- od podwozia do ścisłej współpracy z kierowcą

W dzisiejszych samochodach pokonano podstawowe problemy konstrukcyjne. Obecnie największą wartością staje się asystowanie w procesie prowadzenia auta. Nowy Seat Alhambra to o wiele więcej niż dopracowane do perfekcji układy napędu, chłodzenia, oświetlenia i hamowania. To prawdziwe inteligentne auto, które wykryje nadmierne zmęczenie kierowcy i zaalarmuje o tym. Pomoże także utrzymać się na właściwym pasie ruchu, informując o niebezpiecznym zbliżaniu się do jego granicy.

Nowy Seat Alhambra- bezpieczny i rodzinny

Trudno wyobrazić sobie auto bardziej dopasowane do potrzeb dużej rodziny niż Seat Alhambra. Poza wieloma udogodnieniami, które pomagają zachować bezpieczeństwo na drodze, model ten posiada kilka innych atutów. Wyposażony został na przykład w system ISOFIX, który zapewnia szybkie i silne mocowanie fotelików na tylnych siedzeniach. Jest w stanie zabrać na pokład 7 osób i zabezpieczyć każdego pasażera za pomocą 7-miu poduszek powietrznych.