Seat

Rok produkcji auta ma znaczenie

Nowości porady Samochody

Kupując samochód, nie ma znaczenia, czy nowy, czy używany, zazwyczaj zwracamy uwagę na jego rocznik, czyli datę produkcji. Ma to znaczenie dla kupującego, ponieważ zawsze lepiej jest mieć nowsze auto, niż starsze. Wiadomo, że najważniejszy jest stan techniczny, ale mimo wszystko data wyprodukowania wpływa na wyobraźnię.

Data produkcji – dlaczego ważna?

Oczywiście rok modelowy samochodu ma kolosalne znaczenie dla jego ceny. Jeśli więc odwiedzamy na przykład salon Seat i mamy do wyboru auta z dwóch kolejnych roczników, to trzeba pamiętać, że będą się różnić cenami nawet wtedy, kiedy wyposażenie okaże się bardzo podobne. Inna sprawa, że jeśli za kilka lat będziemy chcieli sprzedać nasz pojazd, to za nowszy model dostaniemy więcej pieniędzy.

Odwiedź salon Seata pod koniec roku

Aby uzyskać atrakcyjną ofertę, czyli cenę samochodu, warto wspomniany salon Seata odwiedzić pod koniec roku, kiedy trwa tak zwana wyprzedaż rocznika. Możemy uzyskać spory rabat za auto, które jest nowe i posiada całkiem funkcjonalne wyposażenie. Warto przy tym pamiętać, iż w jednym roku kalendarzowym można wyprodukować samochody, które będą się cechowały różnymi latami modelowymi. W drugiej części roku różne marki zazwyczaj produkują już modele w nowych, przyszłorocznych wersjach. Te ostatnie będą kosztowały trochę drożej, ale też mogą być lepiej wyposażone, a poza tym – powtórzmy – za kilka lat będą więcej warte, niż te z wcześniejszego roku modelowego.

W przypadku marki Seat salon na pewno jest miejscem, w którym można zapytać o szczegóły, dobrać odpowiednie wyposażenie i tym podobne. Warto przy tym pamiętać, iż w przypadku wyprzedaży do wyboru możemy mieć trochę węższą gamę modeli, czyli na przykład te, które do tej pory nie znalazły nabywcy.

Data istotna także dla ubezpieczyciela

Jest jeszcze jeden aspekt, dla którego rok produkcji ma znaczenie. To koszt ubezpieczenia samochodu. W przypadku młodszych aut cena OC oraz AC jest wyższa, niż dla starszych wersji. Oczywiście w sytuacji, kiedy kupuje się auto, raczej się o tym nie myśli, ale z czasem, podczas odnawiania polisy, na pewno sobie o tym przypomnimy.