Skrzynia biegów – automat czy manual? Co wybrać? Doradzamy

Kupno samochodu

SEAT z „automatem” czy z manualną skrzynią biegów? Który wariant może okazać się lepszy? Doradzamy, co lepiej wybrać i na przykładzie jednego z modeli z oferty SEAT prezentujemy zalety automatycznej skrzyni biegów DSG.

Auta z oferty SEAT dostępne są zarówno w wersji z automatyczną skrzynią biegów, jak i w wersji z „manualem”. Na którą opcję lepiej się zdecydować? Prezentujemy wady i zalety obu rodzajów przełożenia.

Oszczędność paliwa

Jeszcze do niedawna uważano, że auta z automatycznymi skrzyniami biegów palą więcej niż samochody z tak zwanymi maualami. Dzisiaj to przekonanie trzeba już odłożyć do lamusa. Międzynarodowe koncerny motoryzacyjne dokładają starań, żeby również i skrzynie automatyczne pozwalały na oszczędną jazdę. Z powodzeniem. Niektóre ze skrzyń automatycznych są nawet bardziej ekonomiczne niż te z manualną przekładnią. Choć w konkurencji „oszczędność paliwa” to jednak manuale wciąż są na prowadzeniu.

Przyspieszenie i komfort jazdy

Automatyczne skrzynie biegów wciąż są doskonalone. Coraz częściej i one gwarantują na przykład równie dobre przyspieszenia jak skrzynie manualne, choć wciąż są droższe od standardowych mechanicznych konstrukcji. Jednak zalet, którymi się odznaczają nie sposób przecenić. Najważniejsza z nich to komfort jazdy i łatwość prowadzenia. Dla wielu kierowców, zwłaszcza tych, którzy spędzają dużo czasu za kółkiem, podróżując na długich trasach, jest to naprawdę ważne.

Poznajcie SEAT Leon 5D ze skrzynią DSG

Automatyczne skrzynie biegów są niejstastannie ulepszane. Jednym z najnowszych modeli, w którym udało wyeliminować się sporo niedoskonałości dawnych „automatów” jest skrzynia typu DSG (Direct Shift Gearbox), inaczej mówiąc, skrzynia z dwoma sprzęgłami, w którą wyposażony jest między innymi SEAT Leon 5D w wersji z silnikiem 1,5 Eco Start&Stop 150 KM DSG. Skrzynia DSG pozwala na zaoszczędzenie paliwa nawet do 15 procent w porównaniu do tradycyjnej przekładni automatycznej, płynnie realizuje zmianę przełożeń i perfekcyjnie odgaduje zamiary osoby prowadzącej pojazd. Krótko mówiąc – gwarantuje pełny komfort jazdy, a przy tym nie jest nadmiernie energochłonna. SEAT Leon 5D ze skrzynią DSG jest dostępny w salonach SEAT w całej Polsce.