Dokumenty

70 lat historii SEATa

Autoryzowany dealer Historia Nowy Seat

SEAT to skrót od hiszpańskiej nazwy Sociedad Española de Automóviles de Turismo, co po polsku można przetłumaczyć jako Hiszpańskie Towarzystwo Samochodów Osobowych. Jest to założone w 1950 roku przedsiębiorstwo motoryzacyjne produkujące samochody osobowe. Obecnie SEAT jest własnością niemieckiego koncernu Volkswagen AG.

Okres powojenny

W latach 50. XX wieku, gdy Europa podnosiła się z powojennych gruzów, odradzał się także przemysł motoryzacyjny. Ale zanim opracowano modele popularne, potrzebne były większe auta dla administracji rządowej oraz taksówkarzy. W listopadzie 1953 roku z fabryki mieszczącej się pod Barceloną wyjechał pierwszy SEAT – model 1400 – składany z włoskich części na licencji FIATa.

Początki taśmowej produkcji

Początki produkcji wcale nie były łatwe. Załoga składająca się z 925 pracowników wytwarzała jedynie 5 aut dziennie. Nowy SEAT 1400 kosztował w przeliczeniu na dzisiejsze pieniądze blisko 42000 euro. Oprócz czterodrzwiowego sedana, SEAT 1400 był produkowany również z nadwoziem kombi – w tym w wersji siedmioosobowej – i jako furgon. W 1957 roku dokonano przeróbek modelu, w wyniku których oferowano go m.in. z dwukolorowym nadwoziem. Produkcja zakończyła się w 1964 roku i do tego czasu powstało łącznie 98 114 sztuk SEATa 1400. Jego następcą był SEAT 1500.

Poszerzanie oferty

Z biegiem lat SEAT stawał się nie tylko fabryką produkującą auta włoskiego licencjodawcy. Bodźcem do poszerzenia oferty były z pewnością specyficzne potrzeby rynku rodzimego, znacznie biedniejszego od rynku włoskiego. Stąd podejmowano różne próby sprostania oczekiwaniom klientów. Dziś SEAT jest częścią koncernu Volkswagen AG i cieszy się uznaniem szerokiego grona klientów w wielu krajach.

Autoryzowany salon SEAT

Obecnie w miejscach takich jak autoryzowany salon SEAT znajduje się często serwis oferujący przeglądy techniczne, podstawowe czynności diagnostyczne, naprawy blacharsko – lakiernicze, wymianę opon czy kontrolę układów mechanicznych oraz elektrycznych. Autoryzowany dealer SEATa ma w ofercie nie tylko auta, ale i oryginalne części zamienne SEAT, akcesoria SEAT, a często także park samochodów zastępczych.