Wyprzedaż rocznika, czyli sposób na upolowanie auta w atrakcyjnej cenie

Samochody

Niedługo wejdziemy w okres wyprzedaży. Ceny samochodów i upusty mogą się wahać nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wszystko zależy od modelu, klasy pojazdu, salonu oraz okresu, w którym wybieramy się po zakup auta. Na co zwrócić uwagę, wybierając się na wyprzedaż? Co obejmuje promocja i dlaczego warto się na nią zdecydować?

Kiedy się zaczyna wyprzedaż rocznika?

Wyprzedaż rocznika to bardzo gorący okres w salonach samochodowych. O zbliżającym się terminie upustów jesteśmy powiadamiani znacznie wcześniej – odpowiednie komunikaty docierają do nas z telewizji, radia, internetu czy billboardów. Promocja obejmuje zawsze modele wyprodukowane w kończącym się roku kalendarzowym, które muszą ustąpić miejsca pojazdom z tzw. bieżącej produkcji. Rabaty i korzyści potrafią być w tym okresie naprawdę duże. Niższe ceny to wynik reguły, na podstawie której wyznaczany jest wiek pojazdu. W wielu krajach jest to data pierwszej rejestracji. W Polsce punktem wyjściowym jest rok produkcji auta. Wpływa to na jego wycenę i ubezpieczenie. Dobrymi praktykami w tym zakresie kieruje się Seat, który przyznaje rabaty rekompensujące spadek wartości samochodu wraz z nadejściem nowego roku.

Wyprzedaż rocznika – różnice w ofercie

Promocja w ofercie może przybrać różne formy. Wyprzedaż nie może wiązać się tylko upustem gotówkowym. Dla przykładu, dealer Seat może zaoferować dodatkowe rozwiązania, m.in.:

  • pakiety ubezpieczeniowe na preferencyjnych stawkach,
  • dodatkowe wyposażenie,
  • komplet opon zimowych,
  • pakiet przeglądów.

Najatrakcyjniejsze oferty można uzyskać w firmach z prokonsumenckim nastawieniem. Mniejsze rabaty dotyczą zaś małych i niedrogich samochodów. Obniżki to również domena marek, które produkują swoje pojazdy na terenie Europy.

Jakie modele obejmuje taka promocja

Promocja na konkretne modele wynika z kilku czynników. Wyprzedaż dotyczy zazwyczaj samochodów bardzo popularnych oraz tych, które zalegają w magazynach. Seat i jego dealerzy dodatkowo zwracają uwagę na tzw. schodzące modele samochodów, czyli sytuację, gdy stary model zostanie zastąpiony nowym wariantem w ofercie (np. Seat Leon Cupra). Oferta rabatowa znacznie częściej dotyczy też modeli z tzw. “starego” roku modelowego – odnosi się to do pojazdów, które opuściły fabrykę w I połowie poprzedniego roku (od stycznia do czerwca).

SEAT i jego oferta modeli

Promocja rocznika marki Seat, to przede wszystkim okazja na duży rabat gotówkowy. Wyprzedaż obejmuje również pakiety korzyści na dodatkowe usługi lub wyposażenie. Popularność poszczególnych modeli zmieniała się z biegiem lat. Wśród użytkowników szczególnym zainteresowaniem cieszą się niezmiennie rozwijane modele –  Ibiza, León, Mii, Toledo, Alhambra oraz nowości z ostatnich lat, czyli Arona i Ateca. Dokładne informacje na temat promocji i dostępnych modeli, dostępne są u dealerów marki.