Systemy start – stop: czy wyłączanie silnika ma sens?

Technika jazdy

Im dłużej stoisz w korku, tym bardziej rośnie Twoje niezadowolenie, ale nie tylko; podczas takich przymusowych postojów Twój samochód spala przecież paliwo. Aby uniknąć sytuacji, w której pomimo niewielkiej liczby przejechanych kilometrów w baku znowu świecą pustki – wybierz nowoczesne rozwiązanie, jakim jest system start – stop.

Start – stop: na czym polega ten system?

Idea tego systemu polega na wyłączania silnia w tych momentach, kiedy jego praca nie jest potrzebna. Dotyczy to nie tylko dłuższych postojów, ale także gdy stoisz w korkach czy na czerwonym świetle. Prace nad tym, by zminimalizować spalanie podczas przerw w jeździe sięgają kilkudziesięciu lat. Obecnie nowoczesne systemy umożliwiają nie tylko oszczędzanie paliwa, ale również dbanie o środowisko naturalne: dzięki zmniejszonemu spalaniu emisja spalin podczas stania w korkach także jest mniejsza. System start – stop po zatrzymaniu auta samoczynnie wyłącza silnik; odbywa się to podczas dojechania świateł czy zatrzymania przy innej przeszkodzie czasowej. Ponowne uruchomienie silnika następuje po wciśnięciu sprzęgła, a w przypadku samochodów z automatyczną skrzynią biegów – wraz z puszczeniem hamulca.

Czy warto zainwestować w system start – stop?

Najnowsze badania wskazują, że zastosowanie systemu start – stop pozwala na oszczędność paliwa na poziomie nawet 10%. Jeśli większość czasu prowadzisz samochód po mieście i często zatrzymujesz się na światłach czy w korkach, zastanów się nad tym rozwiązaniem. Emisja spalin jest coraz częściej regulowana prawnie, dlatego warto pomyśleć nad zainwestowaniem w samochód, który będzie spełniał określone wymogi.

Seat – nowoczesność i oszczędność

Jeśli zależy Ci na oszczędnej jeździe, a jednocześnie nie chcesz rezygnować z najnowocześniejszych udogodnień, idealnym samochodem będzie Seat Leon. To idealne połączenie dla wszystkich osób zainteresowanych komfortem i ochroną środowiska. Nowy Seat Leon wykorzystuje system start – stop oraz wiele innowacyjnych rozwiązań.