Ile zaoszczędzisz, spiesząc się na drodze?

Technika jazdy

Wybierasz się z wizytą do najbliższej rodziny i masz przed sobą kilka godzin nużącej jazdy? A może codziennie dojeżdżasz do pracy za miasto i dwa razy dziennie pokonujesz dłuższe trasy?

W takich okolicznościach wciśnięcie pedału gazu naprawdę kusi – w końcu jeśli przed maską widać tylko piękną, równą drogę szybkiego ruchu, niemal grzechem byłoby nie skorzystać! Zanim jednak rozpędzisz swój samochód, zastanów się dobrze, czy w ogóle Ci się to opłaci.

Mniejszy silnik to większe spalanie

Coraz częściej także samochody klasy średniej mogą rozpędzić się nawet do 180 km/h. Brzmi kusząco? Na odpowiedniej drodze z pewnością. Przy takiej prędkości silnik będzie jednak pracował na wysokich obrotach, wtryskiwacze paliwa pozostają otwarte i nagle okazuje się, że wartość średniego spalania wzrasta o… 300%! Sportowy wóz, który ma pod maską 200 koni mechanicznych bez problemu osiągnie taką prędkość i wykorzysta jedynie część swoich możliwości; dla popularnych samochodów znajdujących się na naszych drogach będzie to tymczasem górna granica.

Czas to pieniądz – ale czy zawsze?

Mandat za przekroczenie prędkości nie stanowi zbyt dużego uszczerbku w Twoim budżecie? Kwoty są naprawdę niskie, więc tym bardziej kusi, by jednak ominąć trochę przepisy. Nie ryzykuj i zdejmij nogę z gazu na śliskiej drodze czy podczas zapadającego zmierzchu – może będziesz jechać nieco dłużej, ale z pewnością bezpieczniej. Szybka jazda z wykorzystaniem maximum możliwości Twojego samochodu będzie również wiązała się z większym zużyciem poszczególnych jego części.

Samochód do szybkiej czy ekonomicznej jazdy?

Zastanawiasz się, jaki samochód wybrać? Z pomocą może przyjść autoryzowany salon Seata: pracownicy pomogą Ci wybrać model, który będzie najlepiej odpowiadał Twoim oczekiwaniom. Jeśli ma to być Twój pierwszy samochód i nie wiesz, na co należy zwrócić uwagę, autoryzowany dealer służy niezbędnym wsparciem. Zastanów się, na czym zależy Ci najbardziej: profesjonaliści przełożą Twoje oczekiwania na konkretne elementy wyposażenia i parametry.