Światła w samochodzie

Wyposażenie auta

Prawo polskie wymaga używania świateł w samochodzie również w dzień. Nie wszystkim kierowcom ten wymóg się podoba. Oczywiście wszyscy rozumieją, że chodzi o bezpieczeństwo i lepiej być w tym temacie nadgorliwym, niż traktować ten temat zbyt pobłażliwie.

Światła mijania w Seacie Ibiza

Jednak oczywistym jest, że kiedy używa się świateł cały czas, zwiększa się spalanie, szybciej wyładowuje się akumulator, a do tego trzeba częściej wymieniać żarówki. W czasach kiedy wszyscy zaczęli mówić o oszczędności, to nie są problemy, które należałoby zbagatelizować. Producenci nowych samochodów, takich jak seat Ibiza, seat Alhambra czy seat Leon zdecydowali się zamontować w swoich pojazdach dodatkowe światła, tak zwane światła dzienne. Co należy o nich wiedzieć  i kiedy można je stosować?

Światła dzienne a seat Alhambra

Światła mijania są o tyle pewniejsze, że można je używać przez całą dobę, natomiast światła dzienne, jak sama nazwa wskazje – tylko w dzień. Jednak dzień jest niepodobny do dnia, różnice wynikają z pór roku i warunków pogodowych. Kiedy więc można używać świateł dziennych w autach typu seat Ibiza, seat Leon czy seat Alhambra? Na pewno jest to wykluczone po zmroku, w deszczu, w czasie opadów śniegu i we mgle oraz we wszystkich innych zjawiskach pogodowych utrudniających widoczność. Można używać jednocześnie świateł dziennych i przeciwmgielnych, ale dziennych i mijania już nie. Aby światła dzienne były dopuszczone do używania muszą być oznaczone literami RL orz homologacją E.

Kiedy trzeba zmienić światła jadąc seatem leonem

Światła dzienne zamontowane między innymi w takich autach jak seat ibiza, seat leon czy seat alhambra, zostały wymyślone w celu oszczędności. Trzeba pamiętać  o tym, kiedy należy je wyłączyć i włączyć światła mijania. Takie sytuacje to na przykład wjazd do tunelu, nagłe pogorszenie się pogody, ściemnianie się. Słabsze oświetlenie to słabsza widoczność przez pozostałych uczestników ruchu, dlatego trzeba być czujnym i wyłapać ten moment, kiedy światła trzeba przełączyć, żeby nie stać się zagrożeniem na drodze.