SEAT stawia na ekologię

Nowy Seat

Dziś, gdy ważny jest nacisk na ekologię i rozwiązania korzystne dla środowiska naturalnego, oczekuje się coraz lepszych rozwiązań również w branży motoryzacyjnej. W jaki sposób dba o środowisko marka SEAT i SEAT salon?

SEAT – marka dbająca o środowisko

W ciągu ostatnich kilku lat marka SEAT ograniczyła znacząco swój wpływ na środowisko. Wprowadziła rozwiązania zmniejszające emisję szkodliwych czynników we wszystkich zachodzących w firmie procesach.

SEAT – w porównaniu z europejską średnią w branży motoryzacyjnej – zużywa około połowę energii potrzebnej do produkcji jednego auta, 1/5 mniej wody i emituje 3/5 mniej CO2. Jedną z najważniejszych inicjatyw marki jest SEAT el Sol, czyli największa w europejskiej branży motoryzacyjnej elektrownia słoneczna.

Fotokatalityczna powierzchnia

By poprawić jakość powietrza w fabryce w katalońskim Martorell, SEAT założył fotokatalityczną nawierzchnię składającą się z cementowych płyt z tlenkiem tytanu. Substancja ta wchodzi w kontakt z zanieczyszczeniami, światłem i tlenem, co wywołuje reakcję chemiczną powodującą rozkład zanieczyszczeń w powietrzu i przekształcenie ich w azotany rozpuszczalne w wodzie. Fotokatalityczna nawierzchnia usuwa zanieczyszczenia oraz ma działanie antybakteryjne.

SEAT el-Born w salonie SEAT

Kolejnym krokiem SEATA w stronę ochrony środowiska jest wprowadzenie na rynek nowego auta. W 2020 roku, na rynku motoryzacyjnym ma zadebiutować SEAT Leon Electric, nazwany el-Born, co można swobodnie zinterpretować jako „stworzony jako elektryczny”.

Salon SEATa będzie oferował nowego zgrabnego hatchbacka z wysoko idącą linią dachu. Produkcja elektryka rozpocznie się w niemieckiej fabryce w Zwickau. SEAT el-Born zjedzie zatem z tych samych linii montażowych, co Volkswagen ID.3.

SEAT el-Born dostępny w salonie SEAT będzie zbudowany na platformie MEB. Ma mieć 420 kilometrów zasięgu obliczonego według procedury WLTP oraz baterię o pojemności 62 kWh. Jego moc silnika będzie wynosiła 150 kW (204 KM), a przyspieszenie do 100 km/h potrwa 7,5 s. Zasięg SEATA el-Born powinien odpowiadać około 350-400 kilometrom zasięgu realnego.