Seat, a skrzynia biegów – automatyczna czy manualna?

Modele Seata

Seat – skrzynia biegów jest niezbędnym elementem każdego samochodu. Odgrywa niezwykle ważną rolę w prawidłowej i bezpiecznej eksploatacji samochodu oraz optymalizacji wykorzystania mocy silnika. Rozwój przemysłu motoryzacyjnego spowodował, że można wyróżnić kilka rodzajów skrzyń biegów, opartych na różnych rozwiązaniach projektowych, ale ostatecznie spełniających to samo zadanie. Dowiedzmy się, jakie są najpopularniejsze typy skrzyni biegów i jakie działają.

Seat do doskonały wybór, jeżeli chodzi o skrzynię biegów!

Skrzynia biegów to specyficzny mechanizm, który umożliwia zmianę biegów w celu optymalnego wykorzystania mocy silnika. Jest to element pośredni między silnikiem a kołami samochodu. Skrzynia biegów to zestaw biegów, które odpowiednio połączone ze sobą pomagają osiągnąć odpowiednią prędkość jazdy przy odpowiedniej prędkości obrotowej silnika. Poszczególne kombinacje zębów przekładni nazywane są zębatkami. Przeniesienie momentu napędowego wytwarzanego przez silnik na koła pojazdu zapewnia płynny ruch w obrębie prędkości roboczej silnika wskazuje seat.

Skrzynia biegów – rodzaje, konstrukcja, funkcje i usterki Najczęstszym rozwiązaniem stosowanym w większości pojazdów silnikowych jest skrzynia manualna, zwana także mechaniczną. Ta skrzynia biegów składa się z zestawu kół zębatych zamontowanych na wałach, wraz z mechanizmem ruchu, w celu połączenia ze sobą pary trybów realizujących bieg wybrany przez kierowcę. Główną różnicą między manualną i automatyczną skrzynią biegów jest wybór biegu, który odbywa się ręcznie w przypadku manualnej skrzyni biegów – mówi seat.

Aby płynnie zmieniać biegi, są one wyposażone w synchronizatory i zmiany biegów, które wyrównują prędkości obrotowe trybów siatki. Ręczna skrzynia biegów składa się również z łożysk, na których osadzone są wały i uszczelniacze, aby zapobiec wyciekaniu oleju ze skrzyni biegów. Skrzynia biegów jest również wyposażona w czujnik aktywacji biegu wstecznego, który aktywuje światło cofania.