Samochody z napędem hybrydowym, popularnie nazywane hybrydami posiadają zarówno silnik spalinowy, jak i silnik elektryczny. To umożliwia większą wydajność energetyczną. Wynika to z ładowania baterii podczas hamowania. Współdziałanie dwóch silników utrzymuje większą wydajność silnika spalinowego i wpływa na jego większą żywotność.
Podział samochodów hybrydowych i ich cechy charakterystyczne
Samochody hybrydowe dzieli się ze względu na rodzaj napędu oraz stopień hybrydyzacji. Z uwagi na rodzaj napędu wskazuje się na: napęd hybrydowy równoległy, napęd hybrydowy szeregowy oraz na napęd hybrydowy mieszany. Natomiast, patrząc na stopień hybrydyzacji wyróżnia się częściowy napęd hybrydowy i pełny napęd hybrydowy. W ofercie marki Seat pojawi się również auto hybrydowe, z popularnej linii Cupra. Już teraz salony Seata promują tego typu pojazdy.
Wszystkie samochody hybrydowe cechuje: niskie zużycie paliwa, niska emisja spalin, odzyskiwanie energii podczas hamowania, prosty manewr ruszania i zatrzymywania pojazdu, szybkie przyspieszanie. Wszyscy kierowcy, którzy mają na uwadze ochronę środowiska, a także cenią ekonomię i luksus równocześnie powinny zastanowić się, czy nie warto odwiedzić miejsce takie jak salon Seat, gdzie znajdą wybrany model hybrydy pod swoje oczekiwania. Niezależnie od tego, czy ktoś na co dzień pokonuje krótkie, czy długie dystanse, samochód hybrydowy będzie dla niego dobrym rozwiązaniem.
Czy warto kupić samochód hybrydowy?
Samochód hybrydowy to auto, wokół którego narosło do tej pory sporo mitów. Dlatego warto dokładnie zapoznać się z argumentami przemawiającymi za zakupem takiego pojazdu. Na pewno samochody hybrydowe zużywają mało paliwa, emitując do środowiska mniej spalin. Jeśli ktoś jest początkującym kierowcą to także doceni taki samochód z uwagi na łatwiejszy manewr ruszania i hamowania. Główną zaletą, wymienianą przez użytkowników hybryd jest niskie spalanie. Warto dodać, że są to samochody o dużej mocy, pozwalającej na szybkie osiągniecie przyspieszenia.