Reflektory halogenowe czy ksenonowe?

Wyposażenie aut

Reflektory, popularnie nazywane światłami w samochodzie mogą być obecnie różne. Modele Seata wyposażone zostały zarówno w światła halogenowe, czyli typowe, jak i ksenonowe, nowoczesne.

Choć nadal bardzo popularne są reflektory halogenowe, powoli ustępują one miejsca reflektorom ksenonowym, dlaczego? Czym różnią się oba modele i jak wybrać?

Halogenowe, czy ksenonowe?

Warto od razu wspomnieć, że samochody marki Seat, a także inne marki aut, zazwyczaj wyposażają samochód w światła fabryczne, dlatego nie mamy zbyt dużego wyboru, jeśli zdecydujemy się na konkretny model auta. Można oczywiście zamontować, np. w autach z reflektorami halogenowymi, ksenonowe, jednak wymaga to zmiany całego systemu w środku i montażu dodatkowych funkcjonalności. Co istotne, musimy wiedzieć, że całość nowego systemu musi mieć homologację dl danego auta.

Czy różnią się oba reflektory?

Światła halogenowe montowane najczęściej w starszych typach samochodów marki Seat, są tradycyjnymi żarówkami o nieco żółtawym odcieniu. Niestety, główną wadą jest dość krótka trwałość żarówek, które często trzeba zmieniać. W niektórych modelach jest to praca nieco utrudniona i nie obejdzie się bez wizyty w ASO Seata. Reflektory ksenonowe mają śnieżnobiały strumień światła i są nieco mocniejsze i nie „rażą” kierowców z naprzeciwka. Ich wadą może być jednak skomplikowany montaż, jeśli chcemy zmienić reflektory w aucie, gdyż jest to cały zestaw wielu urządzeń.

Co wybrać?

Przede wszystkim warto po prostu kupić samochód marki Seat ze wbudowanymi światłami. Mimo że lampy ksenonowe są uważane powszechnie za lepsze, halogenowe wcale nie są dużo gorsze. Są to po prostu starsze modele reflektorów. Jeśli kupimy auto ze światłami ksenonowymi to dobrze, jednak gdy nie, wymiana halogenów na ksenonowe, nie jest wcale koniecznością. Wiele cennych i dodatkowych informacji zaczerpniemy ze strony producenta, który podaje szereg przydatnych wiadomości o różnych modelach Seata i ich wyposażeniu.