Ręczne skrzynie biegów- od 1898 r. do 2019 r.

Historia

Początki samochodowej skrzyni biegów sięgają 1898 roku. Wówczas młody pasjonat motoryzacji i mechaniki- Louis Renault skonstruował swój własny pojazd. Był to milowy krok w dziejach motoryzacji.

Historia skrzyni biegów i Seat Leon

Pojazd Louisa Renault i jego brata był wyposażony w skrzynię biegów “o przekładni ciągle zazębionej”. Maszyna powstała w przydomowej szopie, dzięki pasji i ciężkiej pracy braci. Po jej wynalezieniu pojazdy mogły wydajniej korzystać z pracy silnika. Dowiodła tego prezentacja, polegająca na pokonaniu przez samochód sporego wzniesienia. Skrzynię biegów opatentowano w lutym 1898 roku. Ze względu na rychłe oferty kupna, bracia zdecydowali się na założenie zakładu produkcyjnego, działającego do dziś. Niedługo potem, w USA rozpoczęły się pierwsze próby zbudowania automatycznej skrzyni biegów. Okres międzywojenny przyniósł kilka przełomów w tej dziedzinie. Masowy montaż w amerykańskich samochodach rozpoczął się jednak dopiero w latach 40. Tzw. automaty nie osiągnęły tak spektakularnego sukcesu w Europie. Mieszkańcy starego kontynentu, nadal częściej wybierają skrzynie manualne. Najnowsze auta, takie jak Seat Leon wyposażone są ręczne skrzynie- w tym wypadku 6- biegowe.

Nowy Seat Leon- dlaczego ręczna skrzynia biegów?

Stosunek ręcznych skrzyń biegów do tych automatycznych, wynosi w naszym kraju około 80% do 20%. Niegdyś winę za taką nierówność mogła ponosić wysoka cena aut z tzw. automatem. Dzisiaj różnice w cenie są praktycznie niewidoczne. Wielu kierowców chwali sobie za to przyjemność płynącą z pełnej kontroli nad autem, jaką daje tylko ręczna skrzynia biegów. Seat Leon to jeden z wielu nowych modeli Seata, wyposażonych w manualną skrzynię.

Odkryj pełną moc z ręczną skrzynią biegów- Seat Leon

Skrzynie manualne pozwalają na lepsze wyczucie samochodu i osiąganie na przykład większego przyśpieszenia, dzięki wykorzystaniu niskich obrotów. Nowy Seat Leon z mocnym silnikiem EcoTSI i ręcznym sterowaniem biegów z pewnością dostarczy sporo zadowolenia miłośnikom dynamicznej jazdy. Mały Leon doskonale sprawdzi się jako zwinny miejski środek lokomocji.