Przepisy odnośnie transportu dzieci w Polsce

Bezpieczeństwo

W Polsce obowiązują pewne zasady, a właściwie przepisy dotyczące transportu dzieci. Rodzice w związku z tym muszą się do nich dostosować. W przeciwnym razie nie tylko dostaną mandat, ale również narażą swoje dzieci na niebezpieczeństwo. Seat radzi, jak dbać o bezpieczeństwo swoich pociech w czasie podróży.

Marka Seat zachęca rodziców do zakupu nowoczesnych fotelików samochodowych

Pierwsza zasada dotyczy przewozu dzieci w fotelikach samochodowych, które muszą być dostosowane do masy oraz wzrostu dzieci. Wyróżnia się trzy główne kryteria fotelików: 0-13 kg, 9-25 kg i 15-36 kg. W sprzedaży dostępne są również foteliki: 0-25 oraz 9-36 kg, które dostosowuje się do wieku dziecka. W starszych autach montuje się je przy pomocy pasa. W nowszych, tak jak na przykład w samochodach marki Seat, mocuje się foteliki za pomocą systemu ISOFIX. W ten sposób zamontowany zdecydowanie lepiej trzyma się kanapy.

Czy w każdym aucie marki Seat trzeba przewozić dziecko w foteliku?

Nie ma znaczenia, jaki to model Seata. W każdym samochodzie tej i każdej innej marki dziecko musi być przewożone w foteliku. Zupełnie inne zasady obowiązują w przypadku przewożenia dziecka taksówką, autobusem, pojazdem straży miejskiej, policji, straży granicznej i karetki, a także w sytuacji, gdy dwójka dzieci siedzi w fotelikach i nie ma już możliwości umocowania trzeciego. Jeżeli okaże się, że dziecko było przewożone niezgodnie z prawem, kierowca otrzyma punkty karne oraz mandat. Tak więc należy o tym pamiętać. Pomimo iż Seat dokłada wszelkich starań do tego, aby jego auta były coraz bezpieczniejsze zarówno dla dorosłych, jak i przede wszystkim dla dzieci, jazda bez fotelika jest zabroniona. Chyba że pojazd ten służy, jako taksówka.

O czym pamiętać wybierając się w podróż z dzieckiem? Seat radzi kierowcom

Pomimo iż auta marki Seat są naprawdę bezpieczne i producent dokłada wszelkich starań do tego, aby jego poziom wciąż wzrastał, dzieci, które nie mają jeszcze 150 cm wzrostu nie powinny jeździć na przednim siedzeniu bez fotelika. Dzieci, które mają minimum 135 cm wzrostu i nie mieszczą się w dostępnych fotelikach, mogą jeździć na tylnym siedzeniu zapięte pasami.