Holowanie

Poziom spalania – czy wierzyć wynikom podawanym przez producentów?

Silniki

Deklarowany przez producentów samochodów poziom spalania, czyli katalogowe zużycie spalania nie zawsze jest takie, jak jest to podane. Badania dowodzą, że wyniki mogą różnić się o nawet jedną trzecią, a to już spore wahania. Głównym powodem wahań jest to, że producent mierzy poziom spalania w warunkach laboratoryjnych, które dosyć mocno różnią się od warunków panujących na drodze.

Jakie wyniki prezentuje marka Seat?

Nie da się ukryć, że na tle innych marek Seat pozytywnie się wyróżnia. Wyniki w poziomie spalania w rzeczywistości są dosyć mocno zbliżone, czego dowodem jest Seat Ibiza. Aktualnie zasady zużycia pomiaru paliwa wyznaczone są przez przepisy Unii Europejskiej. Wypuszczane na rynek samochody poddawane są testom w hamowni. Przed wykonaniem pomiarów pomieszczenie w laboratorium nagrzewane jest do temperatury około 30 stopni.

Ważne jest też zachowanie odpowiednej wilgotności i ciśnienia powietrza. Bak musi być uzupełniony paliwem do poziomu 90%. W pierwszej turze auto ma do pokonania 11 kilometrów. Kręcą się koła, a nadwozie nie rusza się z miejsca. Samochód rozpędza się do 50 km/h. Na wyznaczonym odcinku 4 kilometrów pojazd porusza się z prędkością średnią 19 km/h, kolejno przyspieszając do 120 km/h, a po kolejnych 7 kilometrach prędkość jest na poziomie 33, 6 kilometra. W laboratorium auto przyspiesza i hamuje delikatnie, a wynik zużycia spalin zależy od wykonanych analiz. Są one później umieszczone w katalogu producenta. Jednak nie zawsze jest to wynik zbliżony do wyniku realnego.

Samochód, który warto wyróżnić

Nowy Seat Ibiza na pewno trzeba wyróżnić. Wyniki rzeczywiste zbliżone są do pomiarów producenta. Wynika to z zastosowania silnika hybrydowego. Samochód testowany jest z uwagi na zużycie paliwa zgodnie z normą WLTP, wskazującą na wyniki drogowe.  Oszczędny model nie spala wiele w warunkach drogowych. To samochód praktyczny, o sportowym designie. Marka Seat jest popularna, ponieważ wskazuje na wyniki podobne do rzeczywistych. To bardzo ważne w przypadku nowoczesnych samochodów.