Choć może wydawać się to co najmniej dziwne, bezpieczeństwo na drodze, a także zasady ruchu drogowego znacznie różnią się w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. Warto więc je poznać. Informacje te przydadzą się w szczególności osobom, które często i chętnie podróżują.

Seat w podróży po Europie – jakich zasad ruchu drogowego trzeba przestrzegać?
Wybierając się za granicę, warto wcześniej zorientować się, jakie przepisy ruchu drogowego tam obowiązują. Należy wziąć pod uwagę nie tylko kraj, do którego się wybieramy, ale również te, przez które będziemy przejeżdżać, bo przecież i tak się zdarza. Warto więc zacząć od początku. Otóż we wszystkich krajach UE trzeba zapinać pasy w pojazdach każdego rodzaju, włączając tu także autokary i minibusy. Dla dzieci należy zapewnić specjalne zabezpieczenia i to w samochodach i pojazdach każdego rodzaju. W wielu krajach UE korzystanie z telefonu podczas jazdy samochodem jest zabronione. Jeżeli zaś chodzi o maksymalny dopuszczalny poziom alkoholu we krwi, trzeba podkreślić, że może być różny. Dla przykładu w Hiszpanii, w kraju, z którego pochodzi Seat, dopuszczalny limit alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila. W niektórych krajach trzeba w ciągu dnia włączać światła mijania lub dzienne, a także zmieniać opony na zimowe. Przykładowo w Polsce trzeba jeździć w ciągu dnia na światłach, a w Hiszpanii jeździ się bez świateł. Chyba że uniemożliwiają to niekorzystne warunki atmosferyczne.
Czy Seat, którym wybieramy się do Hiszpanii w okresie zimy, musi mieć zimowe opony?
Przyzwyczajeni do przepisów i zasad, jakie panują w Polsce, zastanawiamy się często, czy wybierając się do Hiszpanii w okresie zimy, musimy zmienić opony na zimowe. Okazuje się, że nie ma takiego obowiązku. Jeżeli jednak ktoś na takich właśnie się wybierze, nie będzie miał z tego tytułu żadnych nieprzyjemności. W końcu musi też przejechać przez zaśnieżoną Polskę.
Jakie wyposażenie powinien mieć Seat poruszający się po Hiszpanii?
W wyposażeniu Seata wybierającego się do tego kraju powinni znaleźć się kilka rzeczy, jak na przykład kamizelka odblaskowa, apteczka, trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, komplet żarówek zapasowych i koło zapasowe, z czego koło zapasowe, trójkąt i apteczka są obowiązkowe. W innych krajach przepisy te mogą się nieco różnić. Tak więc przed wyjazdem trzeba uważnie się z nimi zapoznać.