Podróżujesz z dzieckiem? Pamiętaj o tych akcesoriach!

porady

Często podróżujemy z dziećmi w samochodzie, jednym czy dwójką, naszymi, naszych krewnych czy cudzymi przy okazji podwózki. Dziecko w samochodzie to dodatkowa kwestia, która zajmuje naszą głowę w czasie jazdy i wywołuje stres.

Co to znaczy? Jest to wyzwanie, od pakowania, przez transport, pełen zmartwień i możliwych problemów. SEAT można wyposażyć w udogodnienia, a także wykorzystać gotowe funkcje, które sprzyjają takim przypadkom.

Po pierwsze – zabezpiecz samochód.

Podstawowym krokiem, szczególnie w związku z najmłodszymi dziećmi, które przewozimy na przednim siedzeniu – koniecznie wyłącz poduszki powietrzne. SEAT Arona posiada taki przełącznik w prawym boku kokpitu, jak w większości modli. Można z niego skorzystać tylko po pełnym otwarciu drzwi. Zapoznaj się z wszystkimi ważnymi komunikatami na temat przewożenia dzieci, dowiedz się w serwisie, co warto pamiętać o tym. Zakotwicz swoje fotele tak, aby w żaden sposób się nie przesuwały i stały stabilnie, a przede wszystkim, zabezpiecz drzwi blokadą dziecięcą – niech otwierają się tylko od zewnątrz. Pozbądź się również swobodnie leżących przedmiotów w kabinie, umieść je w pojemnym bagażniku Twojego SEAT-a lub po prostu je zabezpiecz.

Po drugie – niezbędne akcesoria.

Podstawą jest fotelik, szczególnie jeśli dziecko ma mniej niż 150 cm wzrostu – to jest jedyne kryterium, o którym mówi prawo. Wiek nie ma w tej kwestii żadnego znaczenia. Najbezpieczniej jest przewozić dziecko jak najdłużej tyłem i jak najdłużej w odpowiednich fotelikach, gdyż skrócone pasy czy podstawki do siedzenia mają znacznie mniejszą efektywność w testach zderzeniowych. Model fotelika musi być odpowiednio dobrany do SEAT-a, a także do wagi i wzrostu dziecka. I tak naprawdę z niezbędnych akcesoriów to jest wszystko. Pojazd musi być bezpieczny dla pasażera, dziecka oraz kierowcy sam w sobie, przejść pozytywnie testy zderzeniowe, tak jak samochody marki SEAT. Pasy muszą być odpowiednio zapięte, najlepiej bez zbędnych warstw ubrań. Fotelik musi zostać zamontowany w poprawny sposób, a pozostałe akcesoria mogą wydawać się dość kontrowersyjne, chociażby poddupki, skrócane pasy czy opaski utrzymujące stabilnie głowę.