Obroty silnika – dlaczego należy zwracać na nie uwagę?

Ekonomiczna jazda

Obrotomierz znajduje się w tak widocznym miejscu, że bez problemu możesz sprawdzić jego wskazania podczas jazdy. Niestety wielu kierowców ignoruje jego wskazania. Czy słusznie? Dzięki naszym wskazówkom dowiesz się, jak ważne informacje możesz wyczytać na obrotomierzu oraz dlaczego kontrola obrotów jest taka ważna!

Obroty silnika: na co zwracać uwagę?

Zadbany silnik to silnik, który posłuży nam przez długie lata; nie ma się zatem co dziwić, że coraz więcej osób przywiązuje wagę do odpowiedniej eksploatacji. Jak powinna oba wyglądać w kwestii obrotów silnika? Szczególnie w zimne dni duże znaczenie ma osiągnięcie przez silnik optymalnej temperatury. Niecierpliwi kierowcy pragnący zaoszczędzić kilka minut podczas porannego pośpiechu od razu wciskają gaz. To błąd – warto dać silnikowi trochę czasu na to, by olej dotarł do wszystkich elementów wymagających nasmarowania. Zamiast pędzić od razu do pracy, początkowe kilometry pokonuj stosunkowo powoli i spokojnie.

Niskie czy wysokie obroty?

Trudno nie zauważyć zbyt wysokich obrotów podczas jazdy – charakterystyczny hałas trudno pomylić z czymś innymi. Każdy kierowca z pewnością pamięta początki nauki jazdy, kiedy to brak płynności przy dodawaniu gazu i zwalnianiu sprzęgła owocował wyciem silnika. Sam hałas to głównie nieprzyjemne doznania słuchowe, jednak jazda na zbyt wysokich obrotach to także wyższe zużycie paliwa. Niezależnie od tego, czy jeździsz tylko po mieście, czy także w dłuższych trasach, ekonomiczna jazda na niższych obrotach będzie zdecydowaną korzyścią dla Twojego portfela.

Konsekwencje jazdy na wysokich obrotach

Zbyt duże obciążenie silnika będzie powodowało szybsze zużycie poszczególnych podzespołów. Rozwiązaniem może być zastosowanie automatycznej skrzyni biegów. Nowoczesne samochody, takie jak Seat Ateca proponują kierowcom to rozwiązanie: w ten sposób możesz bez problemu jeździć ekonomicznie nie tylko w trasie, ale również po mieście. Nowy Seat Ateca to propozycja dla wszystkich kierowców, którym zależy nie tylko na wygodniej, ale również ekonomicznej jeździe.