Deska rozdzielcza

Napęd na 4 koła – przydatny nie tylko w lesie!

Wyposażenie aut

Coraz częściej w katalogach producentów samochodów można znaleźć informację o tym, że posiadają oni auta o napędzie 4×4, czyli napędzie na 4 koła. Co ciekawe, do niedawna jeszcze takie samochody kojarzyły się z samochodami terenowymi, aczkolwiek teraz już tak nie jest. Bardzo często napęd taki mają na przykład rodzinne SUVy. Warto poznać specyfikę takiego napędu, by wiedzieć czym on się wyróżnia.

Charakterystyka napędu 4×4

Napęd na cztery koła sprawdza się nie tylko w terenówkach. Może być równie dobrze stosowany w samochodach osobowych, co poprawi ich właściwości jezdne w trudnych warunkach. Każda z opon z napędem 4×4, na przykład w samochodzie takim jak Seat Tarraco musi przenieść o połowę mniejszy moment aniżeli w samochodzie z napędem na przednią lub na tylną oś. Na każdym zakręcie w układzie napędowym powstają duże naprężenia.

Moment obrotowy, podzielony pomiędzy przednią a tylną oś dopuszcza różnice w prędkościach obrotowych kół. Takie rozwiązania technologiczne stosowane są w samochodach z wyższej półki. Samochody z napędem 4×4 zachowują się pewnie na drodze i są przewidywalne w każdych warunkach. I właśnie w ten sposób reklamowany jest nowy Seat Tarraco przez swojego producenta.

Rozdzielenie momentu obrotowego na wszystkie koła

Rozdzielenie momentu obrotowego na wszystkie koła ułatwia ruszanie samochodu z miejsca oraz podnosi ogólną stabilność samochodu. Napęd 4×4 doskonale sprawdzi się podczas jazdy na śliskiej nawierzchni, co ma znaczenie jesienią i zimą. Kierowcy doceniają też obecność napędu na cztery koła ze względu na zmienną przyczepność. Warunki na polskich drogach nie są korzystne z uwagi na uszkodzenia nawierzchni. A wtedy napęd 4×4 jest wręcz niezastąpiony. Nawet bowiem, jeśli jedno z kół straci trakcję to pozostałe trzy koła zadbają o przeniesienie sił napędowych na asfalt. Jeszcze parę lat temu napęd 4×4 kojarzył się wyłącznie z samochodami terenowymi. Teraz na tym polu sporo się zmieniło. Samochodów posiadających napęd na cztery koła jest coraz więcej.