Na jakich drogach zapłacisz za przejazd?

Bezpieczeństwo

Wybierasz się w dalszą podróż i zastanawiasz się, ile zapłacisz za poruszanie się autostradą? Chcesz zaplanować trasę w ten sposób, by przejazd wyszedł najtaniej? A może cenisz sobie komfort podróżowania i zależy Ci na tym, by uniknąć korków na bramkach? Podpowiadamy, jakie ceny obowiązują na poszczególnych drogach.

Za które autostrady należy płacić?

Do tej pory płatne jest poruszanie tylko na trzech autostradach: A1, A2 i A4. Opłaty wnosi się także wyłącznie na określonych odcinkach, dlatego nie każdy przejazd autostradą będzie wiązał się z ponoszeniem kosztów. Które trasy są zwolnione z opłat? A1 na odcinku Maciejów – Gliwice-Sośnica i Łódź Płn. – Tuszyn. A2: Poznań Zach. – Poznań Wsch., Sługocin – Zdżary, Arynów – Ryczołek. Jeśli chodzi o autostradę A4, to są to odcinki: Jędrzychowice – Wrocław Bielany, pomiędzy poszczególnymi zjazdami na obszarze Gliwic, na odcinku Gliwice-Sośnica – Katowice-Murckowska i Kraków – Korczowa (granica). Autostrady A6, A8 i A18 są jak na razie bezpłatne na całej trasie. Obowiązujące stawki znajdziesz na stronie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – ceny uzależnione są od rodzaju pojazdu i długości przejechanego odcinka.

Alternatywa dla autostrad

Nie musisz rezygnować z wygodnego podróżowania – nie zawsze zamiast autostrad masz do wyboru wyłącznie zatłoczone drogi krajowe. Sieć dróg ekspresowych stale się powiększa i umożliwia bezproblemowy dojazd w wybrane miejsce. Warto pamiętać, że jazda po drogach ekspresowych jest bezpłatna, więc czasem warto wydłużyć nieco czas podróży w zamian za zmniejszenie jej kosztów – nie płacisz bowiem w tym wypadku na bramkach autostradowych.

Jaki samochód wybrać na dłuższe trasy?

Zastanawiasz się, jakie auto idealnie sprawdzi się, jeśli dużo podróżujesz? Nowy Seat Leon będzie idealnym rozwiązaniem! To ekonomiczny i bezpieczny samochód, który doskonale poradzi sobie także w dłuższych trasach. Seat Leon umożliwia ograniczenie spalania, a najnowocześniejsze technologie zapewniają bezpieczeństwo podczas użytkowania.

 

Sprawdź także parking blisko lotniska Balice w Krakowie www.parkingdarko.pl