Poduszka powietrzna zwana fachowo airbag skutecznie chroni przed obrażeniami. W ciężkich przypadkach nawet ratuje życie. Dziś w samochodach montuje się ich coraz więcej i w takich miejscach, w których mają faktycznie spełnić przypisane im funkcje.
Jak działają poduszki powietrzne – wyjaśnia ekspert marki Seat
Poduszka powietrzna to nic innego jak element, który ma zapewnić bezpieczeństwo kierowcy i pasażerowi. Mówi się, że jest pasywnym systemem bezpieczeństwa. Airbag ma na celu amortyzację uderzenia kierowcy i pasażera w sytuacji, w której samochód ulega zderzeniu czołowemu lub bocznemu. Czas od momentu wybuchu poduszki do napełnienia się jej powietrzem wynosi 30-40 ms (poduszki kierowcy), a także 60-70 ms (poduszki pasażera).
Poduszki te znajdują się dziś praktycznie we wszystkich nowszych samochodach, a przede wszystkim w autach marki Seat, w których montuje się ich coraz więcej z myślą o bezpieczeństwie wszystkich pasażerów.
Poduszki powietrzne w samochodach marki Seat i pozostałych
Wyróżnia się różne rodzaje poduszek powietrznych. Wśród nich są: poduszka powietrzna kierowcy i pasażera, boczna poduszka powietrzna, kurtyna powietrzna, poduszka powietrzna kolanowa, poduszka powietrzna chroniąca stopy kierowcy oraz środkowego pasażera tylnego rzędu siedzeń. Im nowsze auto, tym więcej jest poduszek. Podaje się, że w samochodzie może zmieścić się ich aż 13. Dla przykładu Seat w nowej Ibizie zastosował przednie poduszki powietrzne dla kierowcy i pasażera, boczne poduszki powietrzne dla kierowcy i pasażera oraz poduszki powietrzne kurtynowe.
Seat radzi, jakich zasad muszą przestrzegać kierowcy
Konieczne jest w tym przypadku zapięcie pasów bezpieczeństwa. Kolejna sprawa to konieczność zajęcia optymalnej pozycji na fotelu – odpowiednia odległość od deski rozdzielczej. Jeżeli na miejscu pasażera jest poduszka powietrzna, nie powinno się przewozić dziecka w foteliku. Taka możliwość istnieje w przypadku, gdy można tę poduszkę odłączyć. Na przykład w ofercie marki Seat znajduje się niejedno takie auto.