Łańcuchy zimowe – twoja gwarancja bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo

Zima to czas, który wymaga więcej: więcej od nas i więcej od samochodu. Na szczęście seat jest gotowy na każde wyzwanie i na każdą drogę. Dlatego też jest to jeden z najbezpieczniejszych samochodów.

Czy łańcuchy zimowe są konieczne?

To pytanie zadaje sobie pewnie niejeden kierowca seata – zwłaszcza, że zimy ostatnio nie są zbyt śnieżne i mroźne. Otóż są konieczne, szczególnie w regionach górskich lub gdy ruszamy w śnieżne rejony. Warto też pamiętać, że zima potrafi zaskoczyć i to nie tylko drogowców.

Zgodnie z prawem łańcuchy są obowiązkowe na wyznaczonych drogach. Przy drogach rozstawiane są wówczas znaki nakazu. Warto jednak zakładać je również na mocno oblodzonych lub zaśnieżonych jezdniach, gdzie łatwo o poślizg i wypadek.

Wybierajmy mądrze

Na rynku są dostępne różne łańcuchy, przeznaczone do aut osobowych i ciężarowych. Oczywiście, zróżnicowane są również ceny, jednak właściciele seatów doskonale wiedzą jak ważny jest ich odpowiedni dobór. Wiele zależy od materiału. Do najbezpieczniejszych należą łańcuchy ze stali stopowych, hartowanych.  Są one najbardziej wytrzymałe. Poza tym ważne jest to, by spełniały standardy europejskie.

Mimo tak dużego wyboru najlepiej trzymać się oryginalnych akcesoriów. Są one pewne i dopasowane do auta. Seat zadba, by były idealne i zapewniły bezpieczeństwo.

Montaż łańcuchów zimowych

Jest kilka typów łańcuchów. Najczęściej występują tzw. najazdowe, które trzeba dociągnąć po przejechaniu kilku metrów. Łatwiejsze w montaży są np. systemy, przy których regulacja jednej śruby ustawia długość łańcucha. Nie trzeba ich wówczas regulować ponownie przy ponownym zakładaniu.

Za pierwszym razem warto zamontować łańcuchy zimowe na miejscu,  żeby nauczyć się tej sztuki, gdyż w śnieżnych warunkach okaże się to niezwykle trudne. Należy zwrócić uwagę na wymiary opon: średnicę osadzenia, szerokość przekroju i wysokość profilu oraz pamiętać, że łańcuchy zakładamy na oś napędową. I najważniejsze: nie przekraczać prędkości 50 km/h . Ponadto dobrze jest sprawdzić ponownie instrukcje obsługi.

Przy wątpliwościach można też zajechać do salonu seata. Specjaliści zrobią to szybko i prawidłowo, zapewniając bezpieczeństwo kierowcy i jego bliskim. Pamiętajmy, że jazda w zimowych warunkach jest szczególnie niebezpieczna.