Katalogowe zużycie spalania – czy są różnice w rzeczywistości?

info & charakterystyka

Deklarowany przez producenta poziom spalania, określany fachowo jako katalogowe zużycie spalania nie zawsze jest taki sam jak dane podane przez producenta. Czasami może się różnić nawet o jedną trzecią! Wynika to przede wszystkim z tego, że wszystko mierzone jest w innych warunkach aniżeli warunki domowe.

Czy różnice są spore?

Okazuje się, że różnice faktycznie mogą być spore. Na tym tle stereotypy łamie Seat, gdzie wyniki faktycznie są zbliżone. Natomiast, zasady zużycia pomiaru paliwa ściśle dookreślają unijne przepisy. Samochody poddawane są testom w hamowni, a przed pomiarem pomieszczenie laboratoryjne nagrzewane jest do temperatury około 30 stopni. Dyrektywy określają konieczną wilgotność i ciśnienie powietrza. Bak samochodu musi być uzupełniony paliwem do poziomu 90%. Auto na stanowisku „hamowni” przejeżdża 11 kilometrów. Kręcą się jego koła, a nadwozie nie rusza się z miejsca. W pierwszej fazie pojazd rozpędza się do 50 km/h. Na odcinku 4 kilometrów samochód porusza się z prędkością średnią około 19 km/h. Później następuje przyspieszenie do 120 km/h, a na kolejnych
7 kilometrach prędkość jest na poziomie 33, 6 kilometra. W warunkach laboratoryjnych samochód przyspiesza i hamuje delikatnie, wynik zużycia spalin wynika z analizy zebranych spalin. Uzyskuje się rewelacyjne wyniki spalania, umieszczane w katalogach producenta.

Oszczędne seaty

Niestety, w codziennych warunkach tak to nie wygląda. Chyba, że chodzi o samochody marki Seat, gdyż tutaj producenci mają bardzo zbliżone wyniki. Tutaj zbliżone wyniki rzeczywiste do pomiarów producenta wynikają z zastosowanego silnika. Pomiary zużycia spalania w samochodach marki Seat Ibiza z napędem hybrydowym oraz modele z zasięgiem elektrycznym. Pojazdy te testowane są ze względu na zużycie paliwa zgodnie z nowowprowadzoną normą WLTP, lepiej odzwierciedlającą warunki drogowe.

Seat Ibiza – dobre wyniki rzeczywiste i katalogowe

Seat Ibiza w nowej odsłonie jest rzeczywiście bardziej oszczędny aniżeli konkurencyjne opcje. Model ten nie spala wiele, co potwierdzają i warunki drogowe i wpisy w katalogach. Jest to samochód praktyczny, idealny do jazdy na co dzień. Wpływa na to między innymi jego sportowy wygląd i opływowe kształty. Marka Seat dba o to, aby podawać wyniki jak najdokładniejsze w zużyciu paliwa.