Czym się różni diesel od turbodiesla?

info & charakterystyka

Każdy, kto stoi przed decyzją o zakupie samochodu musi też zastanowić się nad wyborem rodzaju jednostki napędowej. W zależności od tego, w jaki sposób zamierzamy eksploatować samochód należy podjąć decyzję – czy dobrą decyzją będzie silnik benzynowy czy diesla. Warto też zastanowić się nad wyborem turbodiesla.

Benzyna, diesel, czy turbodiesel?

Silniki diesla są wyraźnie droższe w zakupie aniżeli silniki benzynowe, ale można też dostrzec, że coraz więcej kierowców na taki zakup się decyduje. Powód jest prosty: mają one niższe niż w przypadku silników benzynowych spalanie. Każdy, kto na co dzień pokonuje duże odległości wie o tym, że wybór jest uzasadniony ekonomicznie. Aczkolwiek, coraz częściej też na polskich drogach znaleźć można turbodiesle. Wyposażone są one w turbosprężarkę, bezpośredni wtrysk paliwa, dwumasowe koło zamachowe, a także w filtr cząstek stałych. Trzeba jednak liczyć się z tym, że koszty za przeglądy okresowe lub naprawę silnika będą większe niż w przypadku silników benzynowych. Rodzina turbodoładowanych silników o zapłonie samoczynnym z bezpośrednim wtryskiem paliwa dotyczy samochodów marki Volkswagen, Audi, Seat i Skoda. W ofercie Seata można znaleźć sprawdzone turbodiesle, które warto sprawdzać.

Seat Leon – sprawdzony turbodiesel

Seat Leon to samochód z oferty Seata, produkowany od 1999 roku. Seat Leon posiada nadwozia typu hatchback oraz kombi. Moc maksymalna w poszczególnych wersjach tego samochodu wynosi od 50 do 272 kW, a w koniach mechanicznych od 68 do 370 KM. Oznacza to, że prędkość maksymalna może wynosić od 172 do 250 km/h, a przyspieszenie do 100 km/h. Model Leon posiada dołączany napęd na 4 koła, napęd na 4 koła, napęd przedni lub stały napęd na 4 koła, a typ paliwa to benzyna lub diesel. Natomiast, nowy Seat Leon może jeździć na turbodiesel. Średnie spalanie w zależności od typu silnika może wynosić od 3,9 do 7,9 litra na 100 kilometrów.

Seat Leon Turbo

Seat Leon 1.9 TDI Spirit Turbo R Hatchback II to wersja Seata, w którym moc maksymalna wynosi 77 kW, a w koniach mechanicznych 105 KM. Rzędowy silnik posiada 4 cylindry
o pojemności 1896 cm3. Na każdy cylinder przypadają 2 zawory. Cały układ napędowy osiąga moment obrotowy 250 Nm. Model ten posiada 5 drzwi oraz 5 siedzeń.