AC w standardzie – komfort w samochodzie

Informacje

Kiedyś zapytaliśmy kierowców na jednym z parkingów przy hipermarkecie, czy wiedzą, co w samochodzie oznacza skrót AC. Większość widziała i miała rację, choć odpowiedzi były różne. Części z pytanych nie zawsze udało się prawidłowo rozszyfrować skrót, ale wszyscy bezbłędnie wskazali na klimatyzację. Dla ścisłości – AC nie pochodzi od słów Auto Clima, a od angielskiej nazwy – Air Conditioning.

Rodzaje klimatyzacji w Seat Arona i Seat Ateca

  • Klimatyzacja manualna – całkowicie sterowana przez użytkownika. Sami ustawiamy temperaturę oraz siłę i kierunek nawiewu. Taki system to minimum w produkowanych obecnie samochodach. Posiada ją podstawowy model Seat Ateca i nowy Seat Arona.
  • Klimatyzacja automatyczna – w tym przypadku my tylko ustalamy oczekiwaną temperaturę, a komputer pokładowy robi resztę. To bardziej skomplikowany system, więc znajdziemy go w lepiej wyposażonych wersjach np. Seat Arona Excelent
  • Klimatyzacja dwustrefowa – pozwala podzielić wnętrze samochodu i zróżnicować temperaturę. Najczęściej w układzie kierowca – pasażer, w większych autach – przód – tył. Taką wersję ma nowy Seat Ateca Style.

Czy klimatyzacja jest niezdrowa?

Nie ma dowodów na to, że sprawnie działająca klimatyzacja, bezpośrednio negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Co to oznacza? Że jeśli mamy problemy zdrowotne i podejrzewamy o to klimę, to albo nie działa ona jak powinna, albo używamy jej nieodpowiedzialnie.

  • Grzyby i pleśnie mogą powodować katar i bóle głowy – naszą rolą jest więc regularne czyszczenie klimatyzacji
  • Gwałtowna zmiana temperatury może spowodować ból gardła, czy gorączkę, zatem nie powinno się zbyt mocno schładzać wnętrza samochodu podczas upałów
  • Trzeba też pamiętać, że jednym z zadań klimatyzacji jest osuszanie powietrza, więc siłą rzeczy tak samo działa na nasze śluzówki. Przed dłuższą podróżą warto zaopatrzyć się w sól fizjologiczną i nawilżać je od czasu do czasu.

Odpowiednio zadbana klimatyzacja jest bardzo użyteczna, bo przez poprawę samopoczucia kierowcy i pasażerów zwiększa komfort i bezpieczeństwo jazdy. Używajmy jej odpowiedzialnie i dbajmy aby służyła nam jak najlepiej.