Jak prawidłowo dbać o klimatyzację w samochodzie?

Samochody

Klimatyzacja już od dłuższego czasu stanowi nieodłączny element wyposażenia większości modeli samochodów, choć jeszcze kilkanaście lat temu było to luksusowe rozszerzenie, na które było stać tylko bardziej majętnych klientów. Dzięki układowi klimatyzacji do kabiny dostaje się schłodzone powietrze wyrównujące do naszych potrzeb temperaturę. Dodatkowo system osusza wnętrze, minimalizując efekt parowania szyb. Jednak pomimo wzrastającej popularności, nadal nie jest ona właściwie użytkowana. Nie jest również powszechna jej właściwe konserwacja. Jak zatem prawidłowo dbać o klimatyzację?

Klimatyzacja – jak prawidłowo o nią dbać?

Regularne korzystanie z klimatyzacji pozwala zapobiegać jej uszkodzeniu. Zbyt długie przestoje w użytkowaniu mogą doprowadzić do zatarcia sprężarki. Wszystko przez olej rozprowadzany w trakcie pracy, który podczas przestoju zostaje osadzony w częściach klimatyzacji. Z tego powodu klimatyzacja powinna być uruchamiana przynajmniej raz w tygodniu, także w okresie zimowym. Sygnałem alarmowym powinien być dla nas nieregularnie działający nawiew oraz nieprzyjemny zapach z otworów wentylacyjnych.

Jak sugeruje autoryzowany serwis Seat, aby przez długi czas cieszyć się sprawnie działającym układem klimatyzacji, powinniśmy rozważyć serwisowanie urządzenia. ASO Seat, bazując na wieloletnim doświadczeniu, sugeruje profesjonalną kontrolę układu minimum raz do roku (lub co 10 000 km), uwzględniającą m.in:

  • weryfikację szczelności układu,
  • osuszanie,
  • uzupełnienie czynnika roboczego,
  • wymianę filtru przeciwpyłowego,
  • usuwanie grzybów i bakterii.

Co znajduje się w ofercie ASO SEAT?

Autoryzowany serwis Seat sugeruje zlecenie czyszczenia klimatyzacji w wyspecjalizowanym punkcie. ASO Seat zwraca uwagę na odpowiednie wyposażenie serwisu w sprzęt do czyszczenia klimatyzacji. Za jego pomocą można bez problemu określić szczelność układu, wydajność oraz odpowiednio uzupełnić czynnik chłodzący. Dezynfekcję i odgrzybianie według starej metody wykonywano z użyciem ozonu. Obecnie do czyszczenia wykorzystuje się ultradźwięki. Podczas wizyty w ASO można także dokonać szeregu innych oględzin i prac, m.in. wymiany opon na sezon zimowy.

Autoryzowany serwis SEAT – gwarancja jakości wykonanej usług

Autoryzowany serwis Seat to gwarancja jakości i dbałości o szczegóły zapewnianych przez wykwalifikowanych specjalistów. W ASO Seat klienci mogą liczyć na kompleksową weryfikację klimatyzacji i wszystkich układów. Standardowa lista wykonywanych czynności w ASO obejmuje blisko 50 punktów, w tym weryfikację układów mechanicznych, hydraulicznych, elektrycznych, zużycia pojazdu i przydatności do udziału w ruchu drogowym.