Gaśnica przeciwpożarowa w samochodzie

Bezpieczeństwo porady Samochody

Gaśnica jest podstawowym oraz obowiązkowym elementem wyposażenia każdego samochodu. Dlatego też wszystkie modele Seata są w nią zaopatrzone. Wiedzą o tym praktycznie wszyscy kierowcy. Należy przestrzegać tego przepisu i zawsze posiadać ważną gaśnicę w swoim aucie.

Musi znajdować się ona w miejscu łatwo dostępnym i widocznym. Jednak oprócz świadomości tego obowiązku, kierowcy powinni wiedzieć, jak z niej korzystać oraz wiedzieć, jakie zagrożenia mogą czaić się na drodze.

Jaką gaśnicę wybrać?

Obecnie na rynku jest wiele różnorodnych modeli gaśnic przeciwpożarowych i ta mnogość powoduje, że kierowcy bywają zakłopotani i nie wiedzą, na jaki powinni się zdecydować. Choć każde auto jest w nią wyposażone, to data ważności nie trwa wiecznie. Wszyscy właściciele pojazdów w Polsce są zobligowani do tego, aby wyposażyć swoje auto w gaśnicę proszkową ABC lub BC, jaka zawiera przynajmniej 1 kg proszku gaśniczego. Zastanawiasz się, co oznaczają poszczególne symbole? Gaśnica typu A nadaje się do gaszenia ciał stałych, B do płynów, a C do gazów.

Kontrola terminu przydatności gaśnicy

Decydujesz się na zakup nowego Seata Ateca czy Seata Arona? Znajdziesz w nich oryginalnie opakowaną gaśnicę z ważnym terminem przydatności. Gdy okres gwarancji mija, należy udać się na okresowy przegląd techniczny i czynności konserwacyjne, podczas których stan gaśnic będzie sprawdzony. Ma to zagwarantować, że zadziała ona poprawnie w przypadku, gdy będziemy musieli jej użyć.

Jazda bez gaśnicy – konsekwencje

Jesteś kierowcą? Pamiętaj o tym, że nałożony jest na Ciebie obowiązek posiadania gaśnicy w aucie. Nie bagatelizuj tego i zawsze dbaj o pełne wyposażenie swojego samochodu. Brak gaśnicy jest uznawany za wykroczenie, przez co będziemy obciążeni mandatem. Nie grozi to w przypadku przekroczonej daty ważności gaśnicy. Dbaj o to, aby zawsze była ona w Twoim aucie – nie tylko ze względu na przepisy, ale przede wszystkim z uwagi na bezpieczeństwo. Nigdy nie wiesz, kiedy znajdziesz się w sytuacji zagrażającej życiu. Możesz także uratować je innemu kierowcy.