Rynek motoryzacyjny dynamicznie się rozwija i ewoluuje, dostosowując się do zmieniających się oczekiwań kierowców pragnących jeździć wygodniej, oszczędniej i bardziej ekologicznie. Jednym z widocznych trendów rozwijających się już od lat 90. ubiegłego stulecia jest downsizing silników. Co kryje się pod tą nazwą? Jakie korzyści niesie ze sobą downsizing? Sprawdź!
Czym jest downsizing?
Jak sama nazwa wskazuje, downsizing silników jest dążeniem do maksymalnego zmniejszenia ich rozmiarów. Jeszcze do niedawna duże samochody o zwiększonej mocy wyposażone były w ogromne motory, które były w stanie zapewnić solidnej maszynie odpowiednie warunki do pracy. Dzisiaj koncerny motoryzacyjne (takie jak SEAT) udowadniają, że małe nie oznacza słabsze.
Mniejszy silnik to mniejsza moc? Niekoniecznie!
Wydawać by się mogło, że zastąpienie określonej jednostki mniejszym silnikiem jest z góry skazane na porażkę. Nic bardziej mylnego! Wbrew pozorom mniejsze silniki zastępujące urządzenia o dużej pojemności mogą osiągnąć takie same (a nierzadko i lepsze) wyniki. Wszystko dlatego, że silniki downsizowe są znacznie nowocześniejsze oraz wyposażane są przeważnie w bezpośredni wtrysk paliwa i turbodoładowanie zwiększające moc i dynamiczność jednostki. Ponadto, mniejsze silniki to mniejsza pojemność oraz zredukowana ilość cylindrów. Dzięki przemyślanej w najmniejszym stopniu konstrukcji znacznie redukuje się zużycie paliwa, a co za tym idzie – koszty eksploatacji i ilość emitowanych do atmosfery spalin. Zmniejszenie rozmiarów silnika sprawia, że projektanci mogą więcej miejsca przeznaczyć na kabinę pasażerów czy inne udogodnienia umilające jazdę.
SEAT – innowacje w motoryzacji
Marką elastycznie reagującą na trendy i ulepszającą swoje modele zgodnie z trendem downsizingu jest SEAT. Hiszpański gigant motoryzacyjny z roku na rok wprowadza do swoich modeli szereg usprawnień, które pozytywnie wpływają na osiągi samochodów, środowisko naturalne oraz portfele kierowców.