Z roku na rok coraz częściej zmieniamy samochody. Według specjalistów, wartość każdego nowego samochodu po trzech latach użytkowania spada nawet o połowę. Dlaczego tak się dzieje? Jakie czynniki wpływają na spadek wartości pojazdu? Jak w ogólnym zestawieniu wypadają samochody marki SEAT? Sprawdź!
Silnik
Najwolniej na wartości tracą samochody napędzane przez niewielkie, niewysilone silniki (do grupy takich samochodów zaliczyć możemy na przykład model SEAT Leon). Na ich tle słabiej wypadają skomplikowane motory o dużej pojemności, wyposażone w koło dwumasowe, turbo, kompresor czy wtrysk bezpośredni.
Stan i przebieg
To, jak szybko spadnie potencjalna cena naszego samochodu, zależy również od jego stanu technicznego. Im więcej przejechanych kilometrów, tym cena samochodu bardziej idzie w dół. Podczas odsprzedaży na mniejsze zyski powinni nastawić się kierowcy, których auta uległy wypadkowi lub miały poważne usterki. Konkretny model samochodu traci na wartości, kiedy pojawi się na rynku jego nowszy, ulepszony następca.
Nowe czy używany – jaki samochód szybciej tarci?
Najwięcej na wartości tracą nowe fabrycznie samochody. Kupując pachnący nowością wóz prosto z salonu należy mieć na uwadze fakt, że za kilka lat ewentualna sprzedaż nie będzie tak bardzo opłacalna, jak mogłoby się wydawać. Jednak taki stan rzeczy jest poniekąd ceną, jaką przychodzi nam zapłacić za bezkompromisowy komfort i bezpieczeństwo jazdy. Serwisowane w ASO, praktycznie bezawaryjne, nowe samochody są skonfigurowane według własnych upodobań nabywcy, więc utrata ich wartości po kilku latach jest jak najbardziej uzasadniona.
SEAT – auto cenione przez kierowców
Kolejnym czynnikiem wpływającym na obniżenie wartości odsprzedawanego samochodu jest marka. Jakie pojazdy najdłużej utrzymują swoją cenę? Do tej grupy zaliczyć możemy na przykład modele z logo SEATA. Stosowanie sprawdzonych technologii i bliskie pokrewieństwo hiszpańskiego producenta z Volkswagenem znacząco ułatwia serwisowanie modeli SEATA i sprawia, że auta tej marki stosunkowo wolno tracą na wartości.