Dokumenty

Dlaczego nie warto cały rok jeździć na tych samych oponach?

Serwisowanie

Eksperci podkreślają, że warto wymieniać sezonowo opony. Jest to dobre ze względów bezpieczeństwa, jak i z uwagi na samą żywotność opon. Jeśli głębokość bieżnika jest mniejsza niż 4 milimetry to już należy się na to zdecydować.

Powody dla których warto sezonowo zmieniać opony

Powodów dla których warto sezonowo zmieniać opony na nowe jest kilka. Odwiedzając autoryzowany serwis Seat będziemy o tym poinformowani. Nie ma odgórnego zakazu na jazdę na zimowych oponach. Natomiast, zawsze warto mieć opony dopasowane do tego, jakie warunki panują na drodze. Sama głębokość bieżnika nie może być mniejsza niż 1,6 milimetra. Tak naprawdę, wraz ze zużywaniem się bieżnika opony zimowe tracą swoją pełnię osiągów. A to niebezpieczne właśnie wtedy, gdy powinno się z nich korzystać, czyli w porze zimowej. ASO Seat to miejsce, gdzie na pewno eksperci też zwrócą na to uwagę.

Ponadto, będziesz mógł tam od razu wymienić ogumienie. I chociaż niektórzy przekonują, że jeżdżenie na jednych oponach jest ekonomiczne, to wcale nie jest to prawda.

Jakie są różnice?

Opony letnie i zimowe różnią się pomiędzy sobą zwłaszcza mieszanką bieżnika, jego wzorem, a także licznymi nacięciami na bieżniku określanymi jako lamele.

Jak więc widać, różnice są spore i chociażby dlatego autoryzowany serwis Seat zachęca do tego, aby sezonowo wymieniać opony. Jeśli są one dopasowane do pory roku to gwarantują maksymalne bezpieczeństwo na drodze w każdych warunkach. Jak sama nazwa wskazuje, zimowe opony przeznaczone są do jazdy w zimniejszych temperaturach. Zimowa mieszanka bieżnika w lecie jest zbyt miękka, co może doprowadzić do jego odkształcenia.

Jazda na takich oponach nie ma nic wspólnego z ekonomią, a także nie jest bezpieczna. Można na przykład zdecydować się na zakup opon całorocznych, jednak warto wiedzieć, że wielosezonowe ogumienie wykazuje mniejsze osiągi aniżeli modele opon dedykowane konkretnym porom roku. Tak naprawdę, warto wymieniać opony chociażby dlatego, że jeśli dojdzie do szkód związanych z eksploatacją nieadekwatnego ogumienia to koszty mogą być o wiele większe.