Cztery koła pod kontrolą czyli napęd 4×4

Wyposażenie aut

Czy napęd na cztery koła zarezerwowany jest dla amatorów jazdy po bezdrożach? Czy auto z oznaczeniem 4×4 ma jakieś zalety podczas ruchu na autostradzie lub nawet w ruchu miejskim? Sprawdźmy!

Seat Ateca, czyli bezpieczny SUV

Auta takie jak nowy Seat Ateca czy Seat Arona zdobywają przebojem polskie drogi. Stanowią one bowiem część najważniejszych z przedstawicieli rosnącej w siłę klasy aut typu SUV. To auta przypominające swym wyglądem nieco bardziej udomowione terenówki. Z tego względu pojazdy te nie zawsze muszą być wyposażone w tak charakterystyczny dla pojazdów terenowych napęd na cztery koła. Zarówno Seat Arona, jak i Seat Ateca są jednak z tego typu napędem oferowane w polskich autoryzowanych salonach Seat.

Seat Arona nie tylko na bezdroża

W jakich sytuacjach ten rodzaj napędu bywa przydatny? Pierwsze skojarzenie to jazda po piaszczystych bezdrożach. Nie trzeba pustyni, wystarczy wypad piaszczystą drogą do lasu na grzyby. Auto z napędem 4×4 bez problemu poradzi sobie z tego typu przeszkodami. Trzeba jednak przyznać, że większość z nas użytkuje samochody w warunkach miejskich lub drogowych. Czy wtedy Seat Arona lub Seat Ateca sprawi, że jako ich posiadacze poczujemy się lepiej aniżeli kierowcy aut z tradycyjnym napędem na dwa koła?

Seaty na zimowych drogach

Wystarczy, że poczekamy na nadejście sezonu zimowego. Gołoledź lub jezdnia, na której pojawienie się śniegu ponownie zaskoczyło drogowców. Ruszenie na takiej nawierzchni autem z napędem cztery na cztery, jak również utrzymanie toru jazdy to dla wielu poezja! Poruszanie się po takiej nawierzchni o zmniejszonej przyczepności jest o wiele bardziej bezpieczne. Auto nie zarzuca tyłem, lecz precyzyjnie trzyma się zadanego mu toru jazdy.

Różnice będą widoczne, zwłaszcza gdy przesiądziemy się do Seata Ateca lub Seata Arona z auta dysponującego napędem tylko na tylną oś. Różnice w poziomie bezpieczeństwa jazdy w obu typach samochodów to po prostu przepaść. Warto więc sprawdzić modele Seata wyposażone w napęd na cztery koła i cieszyć się bezpieczeństwem, które dają.