Od czego zależy wysokość raty leasingowej?

Leasing

Leasing to odpowiednie rozwiązanie dla osób, które chcą użytkować samochód bez natychmiastowej zapłaty pełnej wartości. Przed podjęciem decyzji o tej formie finansowania, warto wiedzieć, co wpływa na wysokość raty. Czytając dalej, dowiesz się również, jak wygląda leasing w salonach Seata.

W jaki sposób obliczana jest wysokość raty leasingowej?

Leasing jest w pewien sposób podobny do pożyczki. Możesz korzystać z samochodu w zamian za miesięczne płatności. Choć oczywiście leasing aut rządzi się swoimi prawami. Różni się od pożyczki przede wszystkim tym, że leasingobiorca nie posiada praw własności do samochodu.

Ogólnie rzecz biorąc, opłaty leasingowe zaczynają się od całej wartości pojazdu, który chcesz zakupić. Co nazywa się ceną sprzedaży. Najczęściej przy zakupie samochodu możesz ją negocjować. Mogą przy tym występować wszelkie rabaty, które mogą obniżyć cenę. Wszystkie te elementy wpływają na ostateczną cenę pojazdu. Istnieją również inne czynniki, które określają wysokość raty leasingowej, takie jak podatki i oprocentowanie. Różnią się one w zależności od dealera samochodowego.

Warto pamiętać, że większość umów wymaga dokonania wpłaty własnej przed rozpoczęciem leasingu. Jest ona zwykle równa wartości miesięcznej raty leasingowej. Firma leasingowa pobiera ją za rozpoczęcie leasingu. Podobnie jak w przypadku wkładu własnego przy udzielaniu na przykład kredytu hipotecznego.

Pod koniec okresu leasingu samochód będzie miał tak zwaną wartość rezydualną, którą reprezentuje. O tym, ile zapłacisz za pojazd, decyduje głównie to, ile auto straciło na wartości. Co nazywa się amortyzacją. Jeśli samochód ulegnie na przykład nadmiernemu zużyciu, większość umów leasingowych będzie wymagała uiszczenia opłat karnych w celu ich zadośćuczynienia. Umowy określają zazwyczaj roczny limit jazdy samochodem. Jeśli go przekroczysz, poniesiesz dodatkowe opłaty.

Jeśli natomiast będziesz chciał wcześniej zakończyć leasing, należy uiścić opłatę za wypowiedzenie umowy. Alternatywnie możesz również wykupić auto po zakończeniu leasingu.

Jakie korzyści oferuje leasing w salonach Seata?

Seat oferuje leasing zarówno klientom prywatnym, jak i biznesowym. Korzyści:

  • leasing jest idealny dla klientów, którzy chcą zapłacić miesięczną radę za pojazd i cieszyć się nowym autem,
  • wystarczy, że będziesz utrzymywał go w dobrym stanie i zgodnie z określonym przebiegiem, aby uniknąć dodatkowych kosztów po oddaniu.
  • jeśli jesteś użytkownikiem biznesowym, rata mogą być wliczone w koszty firmy,
  • jeśli jesteś użytkownikiem biznesowym, część podatku VAT od raty może być odzyskana przez firmy zarejestrowane jako płatnicy VAT,
  • możesz wybrać dowolny okres trwania leasingu — od 12 do 48 miesięcy.

Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź najbliższy autoryzowany salon Seata. I ciesz się nowych samochodem!