Czym jest amortyzacja samochodu? Kiedy można jej dokonać? To pytania, na które odpowiadamy w poniższym tekście. Brzmi ciekawie? Zatem zachęcamy do krótkiej lektury!
Amortyzacja samochodu – o czym dokładnie mowa?
Amortyzacja samochodu pojawia się wyłącznie w kontekście prowadzenia własnego biznesu. Co dokładnie oznacza? Najprościej mówiąc, to zaliczenie do kosztów firmowych wartości samochodu jako środka trwałego. Jeśli zatem amortyzacja samochodu zostanie przez nas wykorzystana, to co miesiąc będziemy mogli stopniowo uwzględniać w kosztach prowadzonej działalności także wydatki związane z zakupem danego pojazdu.
Do tego celu służą tak zwane odpisy amortyzacyjne, a ich wartość zależy w dużej mierze od rodzaju środka trwałego. Samochody osobowe są specyficznym rodzajem środka trwałego, więc zgodnie z przepisami jego amortyzacja może przebiegać na kilka sposobów. Jeden z nich opiera się na wykorzystaniu metody liniowej, więc maksymalnej rocznej stawki w wysokości 20%.
Kolejny zakłada wykorzystanie metody indywidualnej i tutaj ustala się indywidualną stawkę dla pojazdów używanych w wysokości max. 40%. Poza tym stosuje się amortyzację jednorazową i ma ona zastosowanie, gdy wartość początkowa pojazdu nie przekracza 10 tysięcy złotych.
Amortyzacja samochodu – kiedy można jej dokonać?
Amortyzacja auta może mieć miejsce tylko wtedy, gdy zostaną spełnione określone warunki. Przede wszystkim mowa tutaj o wartości zakupionego pojazdu, ponieważ nie może być mniejsza niż 10 tysięcy złotych. Do tego zakupiony pojazd musi być zaliczony jako środek trwały, a dokładne warunki opisuje Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z nią, samochód może zostać uznany jako środek trwały, gdy stanowi własność lub współwłasność podatnika, został nabyty we własnym zakresie oraz jest zdatny do użytku w dniu przyjęcia do używania. Do tego musi to być pojazd przeznaczony do zaspokojenia potrzeb wynikających z prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, a okres jego użytkowania będzie trwał minimum rok.