numer VIN auto

Czym jest numer VIN i jak go sprawdzić?

Ciekawostki

O numerze VIN mówi się bardzo często, a mimo to wielu z nas nadal nie wie, z czym ma do czynienia. Czym jest numer VIN? Jak możemy go sprawdzić i co na tym zyskamy? Tego dowiesz się z poniższego tekstu!

 

Numer VIN – o czym dokładnie mowa?

Numer VIN to najprościej mówiąc numer identyfikacyjny samochodu, który został zapisany na tabliczce znamionowej. Taki numer VIN składa się z 17 znaków i dzięki nim można zidentyfikować kraj i producenta, informacje związane z wersją pojazdy, czy nawet rok produkcji oraz serię pojazdy. Te wszystkie informacje o samochodzie możemy uzyskać już po przeczytaniu samego numeru VIN. Jeśli zdecydujemy się na jego dogłębne sprawdzenie, to zyskamy dostęp do jeszcze większej ilości danych. 

 

Numer VIN – jak go sprawdzić? 

Całe szczęście numer VIN w samochodzie można sprawdzić na kilka sposobów. Jednym z łatwiejszych będzie wykorzystanie dowodu rejestracyjnego pojazdu, ponieważ to właśnie w nim powinien znajdować się numer VIN (pole oznaczone literą E). To oczywiście niejedyny sposób, który można wykorzystać, gdy zastanawiamy się, jak sprawdzić vin. Równie dobrze możemy poszukać numeru VIN wewnątrz samochodu, a dokładniej mówiąc na podłodze przy przednim fotelu pasażera. Do tego numer VIN znajduje się na słupku bocznym oraz pod wyściełaniem bagażnika. Znaleźć go można również na desce rozdzielczej po stronie kierowcy lub przy drzwiach do samochodu. 

 

Sprawdzenie samochodu po numerze VIN – co zyskamy?

Od 2014 roku w Polsce uruchomiono możliwość bezpłatnego sprawdzenia samochodu po numerze VIN. Aby to zrobić, wystarczy posiadać numer identyfikacyjny pojazdu, numer rejestracyjny auta oraz datę pierwszej rejestracji. W ten sposób możemy otrzymać dostęp do wielu ciekawych informacji, w tym na przykład do danych technicznych samochodu, numeru polisy OC i terminu jej ważności, czy nawet do liczby dotychczasowych właścicieli pojazdów. Jakby tego było mało, to będziemy mogli odczytać kilometry na liczniki, czy ustalić ważność badań technicznych.