Zima droga

By bezpiecznie dotrzeć do celu

Bezpieczeństwo Światła Technologia

Utrzymywanie stałej prędkości jest ważne i wygodne podczas dalekich tras. Układem, który w nowoczesnym aucie umożliwia nam zadanie stałej prędkości jest aktywny tempomat. Długotrwała, nużąca jazda autostradą to dla osób przemierzających dziesiątki kilometrów miesięcznie spory problem. Na szczęście jest sposób na to, by ułatwić sobie dalekie trasy – aktywny tempomat.

Nie tylko stała prędkość

Tempomat pomaga pokonywać dalekie trasy, dzięki temu że odciąża kierowcę od czynności utrzymywania stałej prędkości. Ale aktywne tempomaty w nowoczesnych samochodach utrzymują właściwą odległość od poprzedzającego pojazdu wyręczając kierowcę w przyspieszaniu i zwalnianiu. Aktualnie instalowane systemy umieją też całkowicie zatrzymać samochód (np. podczas postoju na światłach), a następnie ruszyć nim utrzymując zarówno prędkość, jak i zadany dystans do auta jadącego przed nami. To ma kluczowy wpływ na wygodę i bezpieczeństwo jazdy. Ale warto pamiętać, że tempomat może uśpić czujność kierowcy.

Aktywny tempomat jest często łączony z innymi systemami bezpieczeństwa – np. układami przygotowującymi auto i jego pasażerów do nieuchronnej kolizji – w razie wykrycia gwałtownego zbliżania się do przeszkody i niemożności wyhamowania przed nią, mogą zostać np. aktywowane napinacze pasów bezpieczeństwa.

Seat – mistrz bezpiecznej jazdy

Samochody Seat są wyposażone we wszystkie technologiczne nowinki zapewniające bezpieczeństwo i komfort jazdy. Seat Ibiza ma aktywny tempomat, awaryjne hamowanie, rozpoznanie zmęczenia. Jest gotowy na każdą sytuację na drodze. Zaawansowane systemy bezpieczeństwa w modelu Seat Leon działają aktywnie i pasywnie, zawsze chroniąc kierowcę i pasażerów. Tempomat pomaga pokonać dalekie trasy. Asystent jazy w korku kontroluje odległość do samochodu znajdującego się przed nami, zachowując bezpieczny odstęp. Funkcja ochrony pieszych wykrywa obiekty poruszające się na drodze. A jeśli to konieczne – hamuje.

Asystent pasa ruchu delikatnie sprowadzi na właściwą drogę, jeśli zjedziemy ze swojego pasa ruchu. W te nowoczesne technologie fabrycznie wyposażony jest Seat Alhambra. W tym rodzinnym aucie z oferty Seata znajdziemy też w standardzie system kontroli odstępu Front Assist, czyli technologię szybkiego hamowania, czy system rozpoznawania zmęczenia kierowcy.