Bądź bezpieczny: zadbaj o hamulce swojego auta

Serwis i naprawa

O tym, że układ hamulcowy samochodu powinien działać sprawnie o każdej porze roku, dnia i nocy nie trzeba chyba nikogo przekonywać – to oczywiste, że możliwość skutecznego zatrzymania auta pozostającego w ruchu warunkuje zachowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Jeśli układ hamulcowy by zawiódł, a my nie bylibyśmy w stanie zredukować prędkości czy też po prostu zatrzymać pojazdu przed przeszkodą, skutki z pewnością byłyby opłakane.

Układ hamulcowy samochodu – tak to działa

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa w każdym aucie muszą działać dwa niezależne układy hamulcowe, które powinny dawać możliwość nie tylko faktycznego zatrzymania samochodu, ale i utrzymania go w tej pozycji, np. w miejscu postoju czy też na wzniesieniu. Tę drugą funkcję realizuje przeważnie hamulec ręczny (awaryjny), który w razie usterki hamulca podstawowego (nożnego, uruchamianego poprzez naciśnięcie pedału nogą) powinien móc również go zastąpić.

Układ hamulcowy – o to trzeba dbać

Hamulec podstawowy to hamulec hydrauliczny – złożony układ, na który zwykle składają się m.in. pompa hamulcowa, tarcze i klocki hamulcowe (dwa ostatnie elementy należy odpowiednio często wymieniać), przewody hamulcowe (które trzeba regularnie kontrolować, aby nie doszło do nieszczelności) oraz oczywiście pedał hamulca. Nie zapominajmy też o krążącym w układzie płynie hamulcowym, którego poziom również należy kontrolować i w razie potrzeby uzupełniać. W tym celu można oczywiście odwiedzić salon SEAT-a.

Salon SEAT-a – zatroszcz się o hamulce

Przegląd układu hamulcowego to jedna z opcji serwisowych, jakie udostępnia salon SEAT. Można tu liczyć na fachową pomoc, w tym również ocenę stanu i stopnia zużycia poszczególnych elementów hamulca podstawowego, a ponadto – konieczności ewentualnej wymiany podzespołów czy też dolania płynu hamulcowego. Sprawdzenie układu hamulcowego salon SEAT może wykonać w ramach ogólnego corocznego przeglądu bądź też niezależnie. Co ciekawe, salon SEAT-a to miejsce, w którym na przegląd można umówić się online.