Nowe auto wymaga rejestracji

info - wiedza

Po zakupie auta wymagane jest spełnienie kilku obowiązków, co nakazują przepisy. Bez względu na to, czy ktoś staje się właścicielem zupełnie nowego samochodu, czy nabywa używany pojazd, nie ominie go wizyta w wydziale komunikacji i wypełnienie formalności. Pozwoli to uniknąć ewentualnych kar w przyszłości.

Kupujący składa wniosek o rejestrację. Sprzedawca informuje o zbyciu

Po dokonaniu zakupu samochodu pojazd wymaga przerejestrowania, tak aby w systemie pojawiło się nazwisko nowego właściciela oraz nowe miejsce, do jakiego samochód będzie przypisany. To wszystko obowiązki nowego właściciela, na które ma 30 dni od momentu zakupu auta. Oczywiście wniosek o przerejestrowanie pojazdu znajduje się w odpowiednim urzędzie, można go też pobrać online, a zdarza się również opcja złożenia go za pośrednictwem internetu. To bez wątpienia ogromne ułatwienie dla nowego posiadacza. Oczywiście wypełnienie wniosku nie powinno stanowić problemu, ponieważ należy w nim umieścić informacje, które umieszczone są w dowodzie rejestracyjnym auta, a swoje dane każdy zna przecież doskonale. Podczas wizyty w urzędzie trzeba mieć ze sobą także inne dokumenty, w tym umowę kupna-sprzedaży, dowód osobisty, dowód rejestracyjny razem z aktualnymi badaniami technicznymi czy polisę ubezpieczeniową. W przypadku OC nowy właściciel musi zdecydować, czy pozostaje przy tym dokumencie, czy woli złożyć wypowiedzenie i szukać innej oferty. Na pewno warto przejrzeć możliwości, ponieważ w wielu przypadkach jest szansa na dużo korzystniejsze rozwiązanie.

OC to obowiązkowe ubezpieczenie

Posiadanie ubezpieczenia OC jest obowiązkiem kierowcy, dlatego po zakupie nowego pojazdu, oprócz złożenia wniosku o przerejestrowanie, trzeba pamiętać właśnie o tym aspekcie. Na szczęście istnieją towarzystwa ubezpieczeniowe, które między innymi online zapewniają możliwość przekalkulowania kosztów ubezpieczenia. Pozwala to znaleźć optymalną ofertę, idealnie dopasowaną do potrzeb.