Po zakupie auta wymagane jest spełnienie kilku obowiązków, co nakazują przepisy. Bez względu na to, czy ktoś staje się właścicielem zupełnie nowego samochodu, czy nabywa używany pojazd, nie ominie go wizyta w wydziale komunikacji i wypełnienie formalności. Pozwoli to uniknąć ewentualnych kar w przyszłości.
Kupujący składa wniosek o rejestrację. Sprzedawca informuje o zbyciu
Po dokonaniu zakupu samochodu pojazd wymaga przerejestrowania, tak aby w systemie pojawiło się nazwisko nowego właściciela oraz nowe miejsce, do jakiego samochód będzie przypisany. To wszystko obowiązki nowego właściciela, na które ma 30 dni od momentu zakupu auta. Oczywiście wniosek o przerejestrowanie pojazdu znajduje się w odpowiednim urzędzie, można go też pobrać online, a zdarza się również opcja złożenia go za pośrednictwem internetu. To bez wątpienia ogromne ułatwienie dla nowego posiadacza. Oczywiście wypełnienie wniosku nie powinno stanowić problemu, ponieważ należy w nim umieścić informacje, które umieszczone są w dowodzie rejestracyjnym auta, a swoje dane każdy zna przecież doskonale. Podczas wizyty w urzędzie trzeba mieć ze sobą także inne dokumenty, w tym umowę kupna-sprzedaży, dowód osobisty, dowód rejestracyjny razem z aktualnymi badaniami technicznymi czy polisę ubezpieczeniową. W przypadku OC nowy właściciel musi zdecydować, czy pozostaje przy tym dokumencie, czy woli złożyć wypowiedzenie i szukać innej oferty. Na pewno warto przejrzeć możliwości, ponieważ w wielu przypadkach jest szansa na dużo korzystniejsze rozwiązanie.
OC to obowiązkowe ubezpieczenie
Posiadanie ubezpieczenia OC jest obowiązkiem kierowcy, dlatego po zakupie nowego pojazdu, oprócz złożenia wniosku o przerejestrowanie, trzeba pamiętać właśnie o tym aspekcie. Na szczęście istnieją towarzystwa ubezpieczeniowe, które między innymi online zapewniają możliwość przekalkulowania kosztów ubezpieczenia. Pozwala to znaleźć optymalną ofertę, idealnie dopasowaną do potrzeb.