Skrzynia biegów – rodzaje, wady i zalety

Informacje Samochody Seat Leon

Samochód porusza się dzięki silnikowi, ale coś musi wprawić w ruch również koła. Do tego służy skrzynia biegów – system przekładni (czyli biegów), które przenoszą obroty silnika na koła. Każdy samochód ma skrzynię biegów. Nie każdy jednak ma taką samą.

Różnica polega na tym, w jaki sposób dochodzi do zmiany biegów. Czy dzieje się to z woli kierowcy, czy automatycznie. Jeśli chodzi o samochody osobowe, najczęściej spotykane są skrzynie manualne, ale coraz większą popularność zyskują automaty. Dziś praktycznie każdy model Seata posiada opcję ze skrzynią automatyczną – zarówno niewielki miejski Seat Ibiza jak i duży rodzinny Seat Alhambra.

Skrzynia manualna – Seat Ibiza

To ta, w której biegi zmienia się ręcznie, przy pomocy drążka, po uprzednim wciśnięciu pedału sprzęgła. Ma ona swoich zagorzałych zwolenników, którzy uważają, że tylko w ten sposób mogą w pełni kontrolować pracę silnika i uzyskiwać optymalne parametry.

Zmiana biegu powinna być dostosowana do momentu obrotowego – dzięki temu silnik nie jest przeciążony. I rzeczywiście, w skrzyni manualnej możemy decydować, w którym momencie to nastąpi. Tylko czy na pewno dobrze to wyczuwamy? Komu z nas nie zdarzyło się zagapić, albo hamować silnikiem.

Minusy to także konieczność synchronizacji kilku czynności w odpowiednim momencie (wcisnąć pedał sprzęgła, przełożyć drążek zmiany biegów, puścić sprzęgło, wcisnąć gaz). W tym czasie następuje chwilowe odcięcie napędu. Plusami są za to niska cena samej skrzyni i ewentualnych napraw oraz jej wytrzymałość.
Dla zwolenników takiego rozwiązania Seat Ibiza w standardzie ma skrzynię 5-biegową, natomiast Seat Alhambra biegów ma aż 6.

Automatyczna skrzynia biegów – Seat Leon

Tu nasza rola ogranicza się tylko do wciskania pedalu gazu i hamulca. System sam zmienia biegi dopasowując je do obrotów. Zmiany następują płynnie, bez szarpania i przerw. W bardziej zaawansowanych modelach można wybierać sobie profil jazdy. Skrzynia typu DSG, ktora montowana jest w Seatach, to rodzaj automatu, w którym na zmianę pracują dwa sprzęgła. W ich przypadku zmiana biegów przebiega błyskawicznie i nie pociąga to za sobą wyższego spalania. Aby długo służyła trzeba ją regularnie serwisować i wymieniać olej. Skrzynię DSG z 7 biegami posiada Seat Leon w wersji Xcellence..

Wszystkie modele mają oczywiście możliwość wyboru rodzaju skrzyni. Którą wybrać? Najlepiej skorzystać z jazdy próbnej i samodzielnie poczuć różnicę.